-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dodatkowe 545 mln zł dla samorządów z regionu

OlsztynDodatkowe 545 mln zł dla samorządów z regionu

Ponad 545 mln zł dodatkowych dochodów w bieżącym roku z tytułu udziału we wpływach z PIT trafi do jednostek samorządu terytorialnego w regionie – poinformował w poniedziałek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

reklama

Podczas poniedziałkowego briefingu w Olsztynie wojewoda przypomniał, że nowelizacja ustawy o dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego) przewiduje przekazanie samorządom w całym kraju dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. Jak dodał, pierwsza rata w wysokości 1/3 tej kwoty trafiła do samorządów pod koniec ubiegłego tygodnia, a dwie pozostałe zostaną przekazane do 30 listopada i 31 grudnia.

Wojewoda poinformował, że do samorządów na Warmii i Mazurach trafi łącznie ponad 545 mln zł; ponad 382 mln zł otrzymają gminy, 130 mln zł – powiaty, a 32,6 mln zł – samorząd wojewódzki. Podał również, że Olsztyn otrzyma łącznie ponad 38 mln zł, Elbląg – przeszło 22 mln zł, a Ełk – ponad 6,5 mln zł.

Prezydent Olsztyna wydał zalecenia urzędnikiem ws. oszczędzania energii: nie mogą bez powodu włączać oświetlenia
reklama

„To dodatkowe wsparcie związane jest z rosnącymi przede wszystkim cenami energii i kosztami, które się z tym wiążą także dla jednostek samorządu terytorialnego” – powiedział Chojecki.

reklama

Wskazał, że sposób przekazania tych środków pozwala samorządom na elastyczność, tzn. mogą je przeznaczyć na wydatki bieżące, np. zwiększone koszty energii albo na inwestycje, zwłaszcza poprawiające efektywność energetyczną.

Dzięki obowiązującej od 20 września nowelizacji ustawy o dochodach JST, każda z gmin otrzyma nie mniej niż 2,8 mln zł; powiaty nie mniej niż 6 mln zł; województwa nie mniej niż 32,6 mln zł. Ustawa zobowiązuje jednostki samorządu terytorialnego do przeznaczenia na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii wydatków w kwocie nie mniejszej niż równowartość 15 proc. kwot otrzymanych w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podwyżki komunalnych usług a ceny paliwa

źróło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
hehe
10 października 2022 13:31

Czyli całe nic, bo powinno trafić o wiele więcej. Tylko obwodnica Olsztyna kosztowała o wiele więcej. Czym wy się cielaki chwalicie? Inna sprawa, że tłumoki to kupują.

Popularne

Od roku nie rozpoczęła się sprawa "Helpera", wyłączają się kolejni sędziowie z Olsztyna