-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Otwarto Polonijne Centrum Zdrowia w Ostródzie

OstródaOtwarto Polonijne Centrum Zdrowia w Ostródzie

Przy Domu Polskim w Ostródzie rozpoczęło działalność Polonijne Centrum Zdrowia. Będzie służyło – m.in. w zakresie rehabilitacji – przede wszystkim Polakom z Ukrainy i Białorusi. Będzie też organizować wsparcie dla środowisk medycznych ze Wschodu i integrować je.

reklama

Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski powiedział, że Polonijne Centrum Zdrowia będzie rozszerzeniem dotychczasowej działalności Domu Polskiego w Ostródzie, gdzie od wielu lat udzielana jest pomoc rehabilitacyjna i terapeutyczna Polakom mieszkającym zwłaszcza na Wschodzie, tj. w Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie.

„Obecny system opieki zdrowotnej w kraju sprawia, że czasami Polakom z Kresów trudno jest wejść w system leczenia szpitalnego w kraju. Nasze Centrum będzie w tym pomocne” – powiedział prezes Bonisławski dodając, że obecnie pomoc z zakresu rehabilitacji, czy psychoterapii udzielana jest przedstawicielom Polonii. W Ostródzie m.in. zorganizowano turnusy rehabilitacyjne dla 421 osób pokrzywdzonych z nienawiści na tle narodowościowym, czy religijnym – głównie z Białorusi i Ukrainy.

Otwarto Polonijne Centrum Zdrowia w Ostródzie zdrowie Ostróda, Wiadomości
reklama

Drugim elementem działalności Polonijnego Centrum Zdrowia ma być szeroko pojęta integracja polonijnych środowisk medycznych. Chodzi o nawiązanie między personelem medycznym forum wymiany myśli, mają być też organizowane szkolenia, czy warsztaty. Prezes Bonisławski zapowiedział organizację zjazdu lekarzy polonijnych z całego świata – taki zjazd ma się odbyć w przyszłym roku.

Wiadomość od NFZ dla pacjentów. Więcej pieniędzy za pobyt w szpitalu

Nowe Centrum w Ostródzie ma służyć także pomocą w nostryfikowaniu dyplomów lekarzom, którzy chcą to uczynić. Ma służyć medykom, głównie ze Wschodu, w szkoleniach językowych i merytorycznych.

Otwarto Polonijne Centrum Zdrowia w Ostródzie zdrowie Ostróda, Wiadomości
reklama

„Chcemy też stworzyć bazę lekarzy polonijnych z całego świata” – powiedział Bonisławski.

Wsparcie dla Polonijnego Centrum Zdrowia zapowiedział rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Ryszard Czekalski, który zadeklarował, że merytorycznie może służyć temu miejscu m.in. kadra i studenci kierunku lekarskiego tej uczelni. „W zakresie wspierania Polonii jest tak dużo do zrobienia, że nie konkurujemy ze sobą, ale się uzupełniamy” – podkreślił ks. prof. Czekalski.

Centrum i współpracująca z nim Fundacja Pro Polonia (utworzona przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Polski Komitet Olimpijski i Wspólnotę Polską ) w ramach działalności otwartego uniwersytetu organizują wykłady dotyczące zdrowia i zdrowego stylu życia dla Polaków z całego świata. „Słuchają nas nie tylko na Wschodzie, ale i na Zachodzie. Ostatnio otrzymałem od Polonii w Chicago potwierdzenie tego, że nasza działalność jest im potrzebna” – powiedział prof. Henryk Skarżyński, który niedawno wygłosił wykład w ramach tej działalności. W rozmowie prof. Skarżyński ocenił, że sytuacja seniorów mieszkających np. w USA „wymaga uwagi”, ponieważ osoby te są często samotne, nie dość zaopiekowanie. „Dzięki tym wykładom poszerzają swoją wiedzę, ale i integrują się z rodakami” – podkreślił prof. Skarżyński.

15-miesięczna dziewczynka potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej
Otwarto Polonijne Centrum Zdrowia w Ostródzie zdrowie Ostróda, Wiadomości

List do uczestników ceremonii otwarcia Polonijnego Centrum Zdrowia skierował minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Siewierza, który podkreślił, że działalność nowego Centrum wpisuje się w działalność Polskiej Misji Medycznej. „To potrzebna i ważna inicjatywa” – napisał minister Siewierza.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że działalność Centrum wpisuje się w nową specjalizację medyczną regionu, którą jest szeroko pojęta działalność związana ze zdrowym życiem. Wojewoda Artur Chojecki mówił, że tego typu Centrum jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Działające od ponad 30 lat Stowarzyszenie Wspólnota Polska prowadzi szereg działań związanych zarówno z niesieniem pomocy Polonii, jak i integrowaniem mieszkających za granicą rodaków z krajem. Stowarzyszenie jest wspierane w swej działalności przez Senat RP.

Otwarto Polonijne Centrum Zdrowia w Ostródzie zdrowie Ostróda, Wiadomości

źróło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Policjanci pomogli rodzącej kobiecie w szybkim dotarciu do szpitala