Aby, wypracować najlepsze dla miasta rozwiązania trzeba iść w teren — przekonują urzędnicy olsztyńskiego magistratu i zapraszają mieszkańców na wspólne spacery i warsztaty, podczas których zostaną wypracowane takie rozwiązania, które będą najkorzystniejsze dla mieszkańców i przedsiębiorców gminnego obszaru rewitalizacji.
– Wiemy już, gdzie będziemy działać, teraz więc staramy się lepiej poznać cały ten obszar — mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna, przewodnicząca zespołu ds. rewitalizacji — Jako zespół roboczy przeszliśmy się już po jego zaułkach, obejrzeliśmy podwórka i zakątki rzadko odwiedzane przez kogokolwiek poza mieszkańcami.
Ponadto zespół ds. rewitalizacji przeprowadził ankietę, w której urzędnicy pytali mieszkańców o ważne kwestie związane z badanymi miejscami.
– Teraz wraz z naszymi ekspertami prowadzimy wywiady z przedstawicielami różnych środowisk — przedsiębiorcami, naukowcami, pozarządowcami i urzędnikami — mówi Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych Urzędu Miasta Olsztyna — Rozmawiamy z nimi, by pogłębić diagnozę obszaru. Jest to jedno z działań wymaganych ustawą o rewitalizacji.
Aby, wypracować jak najlepszy program urzędnicy postanowili zaprosić wszystkich mieszkańców do osobistego udziału w pracach. Tym razem na spacer badawczy.
– Wspólnie obejrzymy najważniejsze i najciekawsze miejsca w obszarze rewitalizacji, żeby lepiej poznać opinie osób, które z nich korzystają. Później na wspólnych warsztatach będziemy rozmawiać o tym, co na obszarze rewitalizacji jest najważniejsze, czym powinniśmy się przede wszystkim zająć i co chcemy osiągnąć — dodaje Sarna-Pezowicz. Plan spacerów i warsztatów:
• spacer I – 15 października, godz. 13:00-15:00 (sobota); osiedla: Wojska Polskiego, Zatorze, Podleśna –> trasa spaceru
• spacer II – 22 października, godz. 11:00-13:00 (sobota); osiedle: Śródmieście, Grunwaldzkie, Podgrodzie –> trasa spaceru
• spacer III – 22 października, godz. 15:00 – 16:00 (sobota); osiedle przy ul. Towarowej –> trasa spaceru
• warsztat I – 21 października, godz. 17:00-19:00 (piątek) – Urząd Miasta Olsztyna, pl. Jana Pawła II 1, sala 219
• warsztat II – 27 października, godz. 17:00-19:00 (czwartek) – Urząd Miasta Olsztyna, pl. Jana Pawła II 1, sala 219
Gminny Program Rewitalizacji będzie miał duży wpływ na działania prowadzone przez różne podmioty na tym obszarze, dlatego też urzędnicy rozpoczynają nabór przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Staną się one głównie częścią tzw. charakterystyki pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych, czyli opisu działań, które wspierają cele rewitalizacji. W przypadku wielu funduszy – unijnych czy krajowych – będzie to decydować o możliwości uzyskania finansowania. Kartę zgłoszenia wkrótce zostanie opublikowana na stronie Urzędu Miasta.
Wszystkie osoby, które mają pytania i chcą porozmawiać, zapraszamy do kontaktu! Wydział Strategii i Funduszy Europejskich, e-mail: funduszeeuropejskie@olsztyn.eu, tel. 89 527 31 11 wew. 249, 393
źródło: UM Olsztyn
Ale ta Prezydentowa się błaźni! Ona z Barkwedy jest czy z Różnowa, że nie zna zakątków Olsztyna? Wychowana pod kloszem mamusi dyrektorki, nauczycielka języka niemieckiego, zrobiła karierę, jako dyrektorka szkoły produkującej nikomu niepotrzebne wiertarki. Raz zaśpiewała na otwarcie roku szkolnego w szkole muzycznej stała się objawieniem. Teraz musi spacerkiem poznawać problemy Olsztyna, bo znała tylko problemy, jak przetrwać na stołku dyrektora mechanika. A my Niemców nie lubimy, niech lepiej zajmie się za tłumaczenie tekstów o konieczne nam Polakom zadośćuczynienie za wywołanie II-giej wojny światowej.
Pani EWO! Niech Pani wróci do śpiewania, bo ten urząd Panią przerasta. Prosimy!