9 C
Olsztyn
czwartek, 30 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Popierasz budowę obwodnicy Olsztyna przez Las Miejski? Masowa wycinka drzew

OlsztynPopierasz budowę obwodnicy Olsztyna przez Las Miejski? Masowa wycinka drzew

Już kilkaset osób podpisało petycję w obronie Lasu Miejskiego w Olsztynie. Sygnatariusze nie zgadzają się na poprowadzenie północnej obwodnicy Olsztyna przez Las Miejski ani na ingerencję w dolinę rzeki Wadąg.

Kilka wariantów obwodnicy Olsztyna

reklama

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Olsztynie, przedstawiła kilka wariantów północnej obwodnicy w dwóch korytarzach: wschodnim i zachodnim. Oba, choć w różnym stopniu, ingerują w tereny zielone, na co zwracała uwagę działająca przy prezydencie Olsztyna Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Jej członkowie uważają, że więcej spustoszenia przyniesie realizacja inwestycji w korytarzu zachodnim, ponieważ przebiega on przez Las Miejski, zaplanowano nawet na jego obszarze skrzyżowanie.

Petycja w obronie Lasu Miejskiego

Lokalni społecznicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i skierowali do olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad petycję, w której sprzeciwiają się inwestycji, która bezpowrotnie zburzy „niepowtarzalną specyfikę jedynego w swoim rodzaju kompleksu leśnego”. Budowa obwodnicy w tym miejscu doprowadzi do zniszczenia siedlisk przyrodniczych Lasu Miejskiego, przecięcia korytarza ekologicznego (doliny rzeki Wadąg) oraz ograniczenia miejsc rekreacji.

Znany jest wykonawca obwodnicy na DK 65
reklama

Las Miejski w Olsztynie to obecnie jeden z największych tego typu obszarów, mieszczących się w granicach administracyjnych miasta, w całej Europie.

reklama

– W momencie gdy trasa północnej obwodnicy będzie przebiegać przez Las Miejski, harmonijnie funkcjonujący do tej pory obszar ulegnie degradacji. Nienaruszony w drastyczny sposób od stuleci las, który towarzyszy mieszkańcom Olsztyna od wielu pokoleń, straci swój cenny charakter – czytamy w petycji.

Setki podpisów w obronie Lasu Miejskiego

Pod petycją w obronie Lasu Miejskiego podpisały się setki osób. Wśród nich znajdziemy głos kierownik Muzeum na Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, mieszkanki Zatorza, która podjęła temat również w swoich mediach społecznościowych, pisząc: „Trzeba bronić tego Lasu, to nasz, wszystkich mieszkańców skarb i płuca miasta”.

Agresja drogowa na S7. Jarosław W. skazany za "jazdę na zderzaku" i złośliwe zajechanie drogi

Petycję można podpisać tutaj: Petycja w obronie Lasu Miejskiego w Olsztynie

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Falisty
5 października 2022 18:56

Ciąć, ale z głową. Miasto musi się rozwijać. Czy jak wycinali drzewa pod Wasze budowane osiedla lub domki to też krzyczeliście że źle robią?

Głupota
5 października 2022 12:17

Obwodnica przez las apartamentowce w parku centralnym co następne? Osuszanie jezior?W ich miejscu też coś można pobudować

Popularne
Ogłoszenia

Zakończył się proces w sprawie kolizji na S7

Zakończona naprawa podpory mostu na obwodnicy Olsztyna. Ruch przywrócony!