-5 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Popierasz budowę obwodnicy Olsztyna przez Las Miejski? Masowa wycinka drzew

OlsztynPopierasz budowę obwodnicy Olsztyna przez Las Miejski? Masowa wycinka drzew

Już kilkaset osób podpisało petycję w obronie Lasu Miejskiego w Olsztynie. Sygnatariusze nie zgadzają się na poprowadzenie północnej obwodnicy Olsztyna przez Las Miejski ani na ingerencję w dolinę rzeki Wadąg.

reklama

Kilka wariantów obwodnicy Olsztyna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Olsztynie, przedstawiła kilka wariantów północnej obwodnicy w dwóch korytarzach: wschodnim i zachodnim. Oba, choć w różnym stopniu, ingerują w tereny zielone, na co zwracała uwagę działająca przy prezydencie Olsztyna Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Jej członkowie uważają, że więcej spustoszenia przyniesie realizacja inwestycji w korytarzu zachodnim, ponieważ przebiega on przez Las Miejski, zaplanowano nawet na jego obszarze skrzyżowanie.

Petycja w obronie Lasu Miejskiego

Lokalni społecznicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i skierowali do olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad petycję, w której sprzeciwiają się inwestycji, która bezpowrotnie zburzy „niepowtarzalną specyfikę jedynego w swoim rodzaju kompleksu leśnego”. Budowa obwodnicy w tym miejscu doprowadzi do zniszczenia siedlisk przyrodniczych Lasu Miejskiego, przecięcia korytarza ekologicznego (doliny rzeki Wadąg) oraz ograniczenia miejsc rekreacji.

reklama

Las Miejski w Olsztynie to obecnie jeden z największych tego typu obszarów, mieszczących się w granicach administracyjnych miasta, w całej Europie.

reklama

– W momencie gdy trasa północnej obwodnicy będzie przebiegać przez Las Miejski, harmonijnie funkcjonujący do tej pory obszar ulegnie degradacji. Nienaruszony w drastyczny sposób od stuleci las, który towarzyszy mieszkańcom Olsztyna od wielu pokoleń, straci swój cenny charakter – czytamy w petycji.

Setki podpisów w obronie Lasu Miejskiego

Pod petycją w obronie Lasu Miejskiego podpisały się setki osób. Wśród nich znajdziemy głos kierownik Muzeum na Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, mieszkanki Zatorza, która podjęła temat również w swoich mediach społecznościowych, pisząc: „Trzeba bronić tego Lasu, to nasz, wszystkich mieszkańców skarb i płuca miasta”.

Petycję można podpisać tutaj: Petycja w obronie Lasu Miejskiego w Olsztynie

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

13 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Falisty
5 października 2022 18:56

Ciąć, ale z głową. Miasto musi się rozwijać. Czy jak wycinali drzewa pod Wasze budowane osiedla lub domki to też krzyczeliście że źle robią?

Głupota
5 października 2022 12:17

Obwodnica przez las apartamentowce w parku centralnym co następne? Osuszanie jezior?W ich miejscu też coś można pobudować

Polecane
Ogłoszenia