5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Jakie okna dachowe wybrać?

Materiał partneraJakie okna dachowe wybrać?

Okna dachowe to oczywiście wybór na dekady. Decyzji o zakupie nie należy więc podejmować spontanicznie, a bardzo dokładnie ją przemyśleć. Jakie czynniki koniecznie trzeba wziąć więc pod uwagę, aby nie żałować wyboru? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

reklama

Okna połaciowe a współczynnik przenikalności cieplnej

Oszczędność to bardzo ważna kwestia jeśli chodzi o dobór stolarki. Chodzi bowiem głównie o to, aby przez okna dachowe nie uciekało zbyt dużo ciepła, co wpływałoby na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Właśnie dlatego współczynnik przenikalności cieplnej okien połaciowych powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K. Taka stolarka jest bowiem oszczędna, co jest bardzo ważne w okresie tak wysokich rachunków za gaz oraz inne surowce grzewcze.

Dobra izolacyjność akustyczna

Jeśli dom lub inny budynek mieszkalny zlokalizowany jest w ruchliwej okolicy, to bardzo ważnym czynnikiem staje się również to, aby okna połaciowe cechowały się dobrą izolacyjnością akustyczną. O ile ma to mniejsze znaczenie w łazience, to staje się bardzo ważne w sypialni lub też gabinecie na piętrze. To bardzo ważna kwestia, aby pomieszczenia były maksymalnie wygodne do przebywania, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest w nich nie tylko jedno okno, ale kilka umieszczonych blisko siebie.

reklama

Materiał wykonania

Dominujące materiały jeśli chodzi o takie okna to PCV oraz drewno. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady, choć głównym rozróżnikiem jest po prostu cena. Okna dachowe z drewna są generalnie nieco droższe i dodatkowo mogą wymagać nieco więcej uwagi w zakresie pielęgnacji. Jeśli natomiast chodzi o PCV, to jest bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, w tym promienie UV oraz wodę. Który wariant więc wybrać? Generalnie zależy to raczej od indywidualnych preferencji oraz od tego, jak ma się prezentować taka stolarka okienna. Drewno to bowiem materiał naturalny, bardzo lubiany przez wiele osób ze względu na swój wygląd. PCV jest jednak wybierane częściej, również ze względu na przystępną cenę.

Odpowiedni kolor pasujący do dachu

Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku doboru okien dachowych jest ich kolor. Powinny one oczywiście pasować do poszycia dachowego tak, aby tworzyć spójną całość. Na szczęście oferta producentów jest bardzo szeroka pod tym względem, można bowiem nabyć warianty zarówno w naturalnym kolorze drewna, jak i czarne, szare lub inne, mniej typowe. Wszystko w zależności od indywidualnych upodobań, które są oczywiście różne w zależności od nabywcy oraz tego, jak ma się prezentować dom. Oczywiście warto pamiętać, że za niektóre rodzaje oklein trzeba dopłacić, co w przypadku większej liczby okien połaciowych może stanowić większy koszt. Taką stolarkę wybiera się jednak na lata, zazwyczaj więc warto ponieść taki dodatkowy wydatek.

Jak widać wybór okien dachowych wymaga przemyślenia wielu różnych czynników. Ważne są przede wszystkim kwestie dotyczące jakości wykonania, bowiem taka stolarka jest montowana na lata i musi być wysoce odporna na niszczące czynniki zewnętrzne. Okna najwyższej jakości pod tym względem oferuje m.in. firma RoofLITE+.

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia