-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie i Olsztyńskie Obserwatorium Kultury zapraszają na spotkanie z Michałem Witkowskim

OlsztynMiejski Ośrodek Kultury w Olsztynie i Olsztyńskie Obserwatorium Kultury zapraszają na...

Autor “Lubiewa” po latach znów zawita do Olsztyna. W tym czasie sporo się wydarzyło. Został autorem kryminałów, z rozmachem wkroczył w świat mody, stał się rozpoznawalny przez czytelników “Pudelka”, zyskał sławę, na chwilę stał się najbardziej szokującą postacią polskiej literatury.

9 czerwca o 18.00 na ulicy Rodziewiczówny porozmawiamy z pisarzem o skandalu, dobrej i złej prozie, kobiecości, biedzie, luksusie i nie tylko.

Michał Witkowski – pisarz polski. Urodzony w 1975 roku, autor „Copyright” i zbioru opowiadań „Fototapeta”. W 2004 roku wydał „Lubiewo”, jedną z najważniejszych powieści ostatnich lat. „Lubiewo”, czyli ciotowski dekameron” było wystawiane na deskach teatrów oraz rysowane w postaci komiksów, tłumaczenia powieści ukazały się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach, Finlandii, Holandii, Izraelu, na Litwie i Ukrainie. Kolejne powieści: “Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” i “Margot” zostały docenione przez krytyków i czytelników. Masową Popularność przyniosła mu jednak wydana w 2011 roku powieść kryminalna Drwal. W 2014 roku ukazał się kolejny kryminał Zbrodniarz i dziewczyna, a w 2015 powieść “Fynf und cfancyś”.

Jego książki tłumaczono na 30 języków, m.in. angielski, niemiecki, fiński, szwedzki, norweski, francuski, hiszpański, niderlandzki, hebrajski, węgierski, słoweński, litewski, chorwacki, ukraiński, koreański, czeski, słowacki, rumuński, włoski, serbski, duński, łotewski, estoński.

Przez sześć lat współpracował z „Polityką”, był felietonistą tygodnika „Wprost”.

Trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki” w kategorii „Literatura”, w 2007 został laureatem tej nagrody. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2006 w kategorii „proza” za Lubiewo. Jego powieść Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2008 oraz została wybrana Książką Lata 2007 Przeglądu Nowości Wydawniczych w Poznaniu. Powieść “Drwa znalazła się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2012. W 2011 roku był nominowany za Lubiewo do Independent Foreign Fiction Prize. Lubiewo znalazło się na szwedzkiej liście klasyki queer, utworzonej przez dziennikarzy „Expressen”.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane