3 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Dystrybucja jodku potasu w woj. warmińsko-mazurskim. Wojewoda zwołał konferencję

OlsztynDystrybucja jodku potasu w woj. warmińsko-mazurskim. Wojewoda zwołał konferencję

W celu zabezpieczenia populacji Polski przed zagrożeniem radiacyjnym, rząd premiera Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o utworzeniu rezerwy tabletek stabilnego jodu w postaci tabletek. W obecnej chwili nie ma powodów do wdrożenia dystrybucji jodku potasu w trybie alarmowym.

Podczas konferencji, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu w województwie warmińsko-mazurskim, co jest działaniem prewencyjnym w przypadku wystąpienia skażenia radiacyjnego. W konferencji wzięli udział także Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Kuriata oraz Dyrektor Wydziału Zdrowia Katarzyna Dośla-Szcześniak.

“Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych. Gminy ustaliły miejsca lokalizacji punktów dystrybucji preparatu. Jest ich obecnie 456 – to głównie: szkoły i ośrodki zdrowia, ale także ośrodki kultury, OSP, czy apteki, a nawet sołtysi. Z uwagi na specjalny charakter rezerw strategicznych, asortyment rezerw nie podlega przepisom prawa farmaceutycznego, m.in. w zakresie transportowania, przechowywania i wydawania produktów leczniczych. Jednak konieczne jest zachowanie wymagań wymaganych przez producenta” – powiedział wojewoda.

“Dysponujemy odpowiednią ilością tabletek. Liczba preparatu znacznie przekracza liczbę mieszkańców województwa. Nie ma rejonizacji. W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu oraz osobom mieszkającym na stałe w innych województwach, obywatelom państw trzecich, uchodźcom z Ukrainy. To tzw. zasada dystrybucji ślepej – nie ma tu ograniczeń, które by eliminowały z procesu pobierania preparatu” – dodał wojewoda.

Wskazał również, że tabletki nie są przekazywane bezpośrednio Polakom, gdyż zażywając jodek potasu wbrew zaleceniom lekarza można sobie po prostu zaszkodzić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało ulotkę, która zawiera najważniejsze informacje i została opracowana przez MSWiA w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym, Polską Agencją Atomistyki i specjalistami z dziedziny endokrynologii.

Działania rządu, w tym dystrybucja tabletek z jodkiem potasu, są prowadzone z wyprzedzeniem, aby w razie rzeczywistego zagrożenia tabletki były blisko mieszkańców i mogły zostać w szybkim tempie im podane.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
lul
4 października 2022 13:25

A dorośli powyżej 60 roku życia nie biorą wcale?

Polecane