13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Podpisano umowę na remont mazurskiej śluzy

PiszPodpisano umowę na remont mazurskiej śluzy
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wody Polskie podpisały w czwartek umowę na remont ślizy Karwik, którą żeglarze pokonują na Kanale Jeglińskim płynąc trasą Pisz-Śniardwy. Remont potrwa rok, jego koszt to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne.

reklama

Remont śluzy Karwik wykona firma Hydrobud Kielczyk. Koszt inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne. Prace potrwają do 22 września 2023 roku.

Remont śluzy Karwik obejmie modernizację tzw. głowy górnej śluzy (ściany, dno, korona, kanały obiegowe), tzw. głowy dolnej oraz komory śluzy (skarpy, dno). Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w ramach prac wymienione zostaną wrota śluzy, urządzenia napędowe oraz zdemontowana zostanie brama łukowa istniejącej sieci elektrycznej.

reklama

„Przy śluzie stanął także nowe sygnalizatory i świetlne tablice informacyjne. Odremontowana zostanie także sterówka śluzy” – wymieniła.

Podczas prac wyremontowany zostanie znajdujący się w pobliżu jaz. Powstanie nad nim kładka umożliwiająca przejście na oba brzegi śluzy w czasie zrzutu wód przez komorę śluzy przy otwartych wrotach. Zamknięcia jazu zostaną zabezpieczone antykorozyjne, odremontowana zostanie przepławka dla ryb, a skarpy stanowiska dolnego jazu zostaną ubezpieczone.

reklama

Śluza i jaz w Karwiku zlokalizowane są na kanale Jeglińskim, ok. 600 m przed wylotem tego kanału na jezioro Seksty.

„W związku z rozpoczęciem prac remontowych, śluza Karwik zostanie zamknięta w pierwszej połowie października i przez cały przyszły sezon nawigacyjny pozostanie nieczynna. Szczegółowe informacje na ten temat publikowane będą na bieżąco na stronie bialystok.wody.gov.pl w zakładce Komunikaty nawigacyjne” – poinformowała Giełażyn – Sasimowicz.

Stopień wodny w Karwiku wraz z jazem stanowią główne budowle piętrzące decydujące o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Umożliwiają one zrzut roztopowych wód wiosennych poprzez rzekę Pisę w kierunku rzeki Narew, przez co stabilizują stosunki wodne w regionie i zapobiegają lokalnym podtopieniom na terenie oddziaływania Wielkich Jezior Mazurskich.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama