2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od poniedziałku do końca roku zamknięta będzie śluza na Kanale Elbląskim

ElblągOd poniedziałku do końca roku zamknięta będzie śluza na Kanale Elbląskim

Od poniedziałku do końca roku zamknięta będzie śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) – podały Wody Polskie. Powodem jest konieczność wykonania awaryjnego remontu wrót śluzy.

reklama

Zamknięcie do końca grudnia dla żeglugi śluzy w Miłomłynie wynika z potrzeby wymiany wrót dolnych i górnych. „Istniejące wrota zostaną zastąpione identycznymi, wykonanymi z nowego materiału” – przekazał Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Awarię związaną z nieszczelnością górnych wrót wykryto pod koniec czerwca. Wtedy pracę śluzy wstrzymano jedynie na krótko, żeby wykonać doraźną naprawę i nie blokować żeglugi w sezonie letnim.

reklama

Sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim trwa zwykle od początku maja do końca września, gdy kończą pracę pochylnie. Po tym czasie można jednak nadal korzystać ze śluz, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Przed zimą na kanale systematycznie zdejmowane jest oznakowanie, więc żegluga jest dopuszczona pod warunkiem dobrej znajomości szlaku. Droga wodna zostaje zamknięta wraz z wystąpieniem pierwszych zjawisk lodowych.

Rozpoczął się remont zabytkowych mostów kolejowych

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki turystyczne i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

reklama

Kanał Elbląski został w 2011 r. uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
hahaha
20 września 2022 10:35

Co trole mają do wyrzygania w tym temacie?

Popularne
Ogłoszenia

Rozpoczął się remont zabytkowych mostów kolejowych

Rozpoczął się remont zabytkowych mostów kolejowych