-0 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Co zrobić gdy rośliny ozdobne atakuje szara pleśń

Materiał partneraCo zrobić gdy rośliny ozdobne atakuje szara pleśń

Szara pleśń jest jedną ze zmor każdego ogrodnika. Przenosi się ona w bardzo szybki i często niezauważalny sposób. Może ona przedostać się od sąsiadów, a w domowe zacisze wraz z zakupami. Jak skutecznie więc walczyć z szarą pleśnią i co warto o niej widzieć?

reklama

Jak powstaje szara pleśń?

Szara pleśń to jedna z lepiej znanych chorób roślin, którą odkryto jako jedną z pierwszych. Jest to choroba powodowana przez grzyby. Mimo swojej dość długiej historii w dalszym ciągu zaskakuje nawet bardzo doświadczonych ogrodników. W przypadku tej choroby, patogen szarej pleśni wbrew pozorom jest dość pożyteczny i pełni istotną rolę. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozkład szczątków organicznych. W naszym otoczeniu znajdziemy wiele takich przypadków co sprawia, że z szarą pleśnią spotykamy się w praktycznie każdym środowisku. 

Występowanie szarej pleśni

Szara pleśń naturalnie występuje w każdej glebie, a także w podłożu, którym wypełniamy nasze doniczki. Patogen sprzyjające warunki do rozwoju ma w przypadku starzejących się liści drzew oraz przejrzałych częściach roślin. Wyjątkowo sprzyjające warunki mogą powodować nawet zaatakowanie zdrowych roślin. Pleśń najlepiej rozwija się przy długim zwilżeniu liści- to właśnie wtedy mają okazję przedostać się do wnętrza rośliny. Należy być więc bardzo ostrożnym ponieważ nawet wysoka wilgotność powietrza może okazać się wystarczającym czynnikiem

reklama

Jak zwalczyć szarą pleśń?

Zwalczanie szarej pleśni jest stosunkowo prostym zadaniem. W przypadku infekcji należy możliwie jak najszybciej usunąć części, na których znajduje się grzyb. Alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie środka przeciwgrzybiczego. Warto to zrobić możliwie jak najszybciej, nawet gdy grzyb jest jeszcze niewidoczny. Jak w łatwy sposób rozpoznać infekcję?

Najłatwiej rozpoznawalnym objawem na wystąpienie szarej pleśni jest szarobrązowy nalot. Należy być niezwykle czujnym ponieważ, gdy już on wystąpi zarodniki są rozsiewane na inne rośliny wokół. Szybkie działanie środkiem grzybobójczym jest kluczowym aspektem. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku roślin ozdobnych. Środek wówczas powinien charakteryzować się innymi cechami. Musi on działać znacznie dłużej, a ponadto nie może zostawiać plam. Jednym z ciekawszych wyborów będzie preparat Amistar. To skuteczny środek, którego należy użyć po usunięciu porażonych części. 

reklama

Infekcja kwiatów jest szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem. Jeśli mowa o roślinach ozdobnych jest to w dużej mierze kwestia estetyczna, jednakże również opadłe płatki mogą przenosić grzyba. 

Jak walczyć z chorobą zanim się pojawi?

Z całą pewnością warto zapobiegać wystąpieniu szarej pleśni. Schorzenie to zarówno w przypadku owoców jak i kwiatów może być spowodowane: 

  • wysoką wilgotnością powietrza
  • nadmiernym zagęszczeniem roślin
  • zbyt mocne nawożenie przy wykorzystaniu azotu.

Wiadomym jest, że odpowiednia troska i dbałość o rośliny jest konieczna. Niezbędna jest wilgotna gleba oraz regularne podlewanie, jednakże nadmiar wody także nie będzie rozsądnym rozwiązaniem. Podczas oprysków, strumień wody należy kierować na ziemię, a nie na liście. Jeśli z kolei posiadamy rośliny ozdobne w pomieszczeniu warto zadbać o wietrzenie. 

Problem szarej pleśni warto rozważyć już na samym początku, gdy decydujemy się na ogród. Jak zostało wspomniane zbyt duże zagęszczenie roślin nie będzie rozsądnym wyborem. Umiejętne rozstawienie kwiatów, dopasowanie nawozu do wymagań danych roślin, zapewnienie optymalnej wilgotności podłoża oraz zadbanie o prawidłową ilość światła to absolutna podstawa by zapobiegać powstawaniu szarej pleśni.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia