12 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Sposoby ogrzewania domu – przegląd najpopularniejszych

Materiał partneraSposoby ogrzewania domu – przegląd najpopularniejszych
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Chcąc ogrzać nasz dom, możemy wybierać spośród kilku metod ogrzewania. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie postawimy, możemy za pośrednictwem banku skorzystać z dodatkowych środków jego sfinansowania.

reklama

Piece węglowe i na ekogroszek

Jeśli chodzi o sposoby ogrzewania domu, piece węglowe są najpopularniejsze. Wyróżniają się one bowiem nie tylko niskimi cenami zakupu, lecz również zasilania. Węgiel to produkt, który jest w Polsce ogólnodostępny. Możemy w jego przypadku liczyć zatem na spore oszczędności. Takie piece są z drugiej strony jednak mało ekologiczne i wkrótce będą zapewne wycofywane z obiegu w Unii Europejskiej. Musimy się ponadto liczyć w ich przypadku z częstym dokładaniem surowca energetycznego do paleniska. Piece węglowe są zatem dobrym rozwiązaniem, gdy częściej przebywamy w domu i mamy więcej czasu na obsługę ogrzewania.

reklama

Alternatywą dla klasycznych pieców węglowych są te zasilane ekogroszkiem. Wpisują się one w trendy proekologiczne, dzięki temu, że ten surowiec energetyczny nie ma w swoim składzie tak dużo siarki i popiołu jak węgiel kamienny lub brunatny. Piece na ekogroszek wyróżniają się oprócz tego prostotą obsługi. Wystarczy, że umieścimy w nich opał i odpowiednio wyregulujemy czas podawania ekogroszku, przerwę podawania i moc nadmuchu. Kosztem takich rozwiązań jest jednak wyższa cena. Dobry piec na ekogroszek jest bowiem do kilku razy droższy od klasycznego pieca na węgiel.

Piece na pellet – wykorzystanie do ogrzewania sprasowanych kawałków drewna

reklama

Proekologicznym rozwiązaniem, na które stawia coraz więcej polskich właścicieli domów, są piece na pellet. Spalanie pelletu, czyli sprasowanych kawałków drewna, nie wywołuje emisji dużej ilości szkodliwych substancji. Piece na pellet są oprócz tego wygodne w obsłudze, dzięki zastosowaniu w nich automatycznych podajników. Ich atutem jest ponadto niski koszt eksploatacji, choć jednocześnie są one droższe od klasycznych pieców na węgiel i to nawet kilkukrotnie.

Piece elektryczne – dla innowacyjnego domu

Chcąc znaleźć najlepsze sposoby ogrzewania domu, natrafimy także na energię elektryczną. W pewnych przypadkach będzie to korzystne rozwiązanie. W standardowych przypadkach koszt zasilania pieca elektrycznego może być dość wysoki, ze względu na ceny energii elektrycznej, ale w przypadku korzystania z paneli fotowoltaicznych zostaje on drastycznie obniżony. Dodatkowo zyskujemy czas, ze względu na brak konieczności stałego czyszczenia pieca elektrycznego, a jeśli dysponujemy tzw. smart home, możemy zapewnić sobie wygodę regulacji ich pracy przez automatyczne sterowanie.

Ogrzewanie gazowe – doskonałe rozwiązanie przy dostępie do przyłącza

Gaz to źródło ogrzewania cieszące się dużą popularnością nie tylko w zabudowie mieszkalnej bloków, ale również w domach. Atutem kotłów gazowych jest to, że pozwalają one na szybkie osiągnięcie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Tym, na co powinniśmy w ich przypadku zwrócić uwagę, jest dostęp do przyłącza. Im dalej znajduje się kolejny punkt sieci ogrzewania gazowego, tym większe koszty startowe.

Piec grzewczy – jak sfinansować?

Koszt zakupu dobrego pieca grzewczego może się wahać od kilku do nawet kilkunasty tysięcy złotych. To dlatego często konieczne staje się znalezienie zewnętrznego źródła finansowania, takiego jak kredyt bankowy. Korzystne rozwiązania w tej kwestii oferuje m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Możemy tutaj skorzystać bowiem z Mistrzowskiego kredytu gotówkowego, który pozwala na zaciągnięcie zobowiązania na kwotę kilkunastu tysięcy złotych, a nawet większej, jeśli będziemy chcieli rozbudować całą naszą instalację grzewczą. Jest to kredyt dostępny bez wychodzenia z domu, a więc możemy o niego zawnioskować online, co zapewnia nam oszczędność czasu.

Źródła:

https://kb.pl/porady/wybieramy-piec-centralnego-ogrzewania-do-domu-jednorodzinnego/

https://rozsadne-inwestycje.pl/nowoczesne-sposoby-ogrzewania-domu/

https://rozsadne-inwestycje.pl/kotly-i-piece-poznaj-rodzaje-roznice-oraz-zastosowanie/

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama