6 C
Olsztyn
środa, 21 lutego, 2024
reklama

Polscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym

OlsztynPolscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym

Prawnicy z Polski i z Ukrainy połączyli siły, aby wspólnie pomóc uchodźcom wojennym. Współpraca transgraniczna ma pomóc rozwiązać różne sprawy sądowe.

reklama

Zorganizowano w tej sprawie konferencję prasową.

Polscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym ukraina Olsztyn, Wiadomości

Olsztyński prawnik Lech Obara wyjaśnił, że osoby, które dotrą do jego kancelarii, połączą się przez Skype’a z prawnikiem, który przebywa w Ukrainie, i razem zastanowią się nad rozwiązaniem danej sytuacji. Jest to pomoc bezpłatna.

reklama

Adwokat Ludmiła Semenenko, członek Krajowego Stowarzyszenia Prawników Ukrainy, podkreśliła potrzebę tego typu wsparcia. – Taka współpraca jest bardzo ważna, bo dotyczy to wielu spraw cywilnych – powiedziała. Na spotkaniu była także obecna Iwona Arent, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Polscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym ukraina Olsztyn, Wiadomości

Zaznaczyła, że zależy jej na tym, aby przebywające w Polsce Ukrainki i ich dzieci czuli się tutaj jak u siebie, stąd wziął się pomysł współpracy transgranicznej. Prawo nie zawsze umożliwia ukraińskim prawnikom prowadzenie spraw swoich rodaków w innych krajach. – Prawna pomoc transgraniczna jest ważna, dlaczego? Ponieważ, aby prowadzić sprawę, trzeba zebrać dużo dokumentów, które znajdują się w Ukrainie. Ponadto należy też zbierać dokumenty znajdujące się w polskich sądach. Umówiliśmy się z panem mecenasem Obarą, że sprawy prowadzone w Polsce będzie on prowadził, a sprawy w Ukrainie – ja – tłumaczyła Ludmiła Semenenko, która uważa, że taki system może przynieść korzyści, a poza tym ma szansę dotrzeć do większej liczby uchodźców. To samo zauważa poseł Iwona Arent.

reklama

– Kobiety z Ukrainy się organizują w stowarzyszeniach, my nawiązaliśmy też kontakt z tymi stowarzyszeniami i będziemy rozwijać te kontakty. One [stowarzyszenia – red.] też będą docierały do swoich rodaczek i będą mówiły o tym, że jest ta pomoc i jest to wsparcie, pomoc prawna – mówiła podczas konferencji.

Na Warmii i Mazurach funkcjonują obecnie dwa stowarzyszenia: „Głos Kobiet Ukrainy” w Mrągowie i „Dwa Skrzydła” w Olsztynie, działające przy MOK-u.

Polscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym ukraina Olsztyn, Wiadomości

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
hahaha
19 września 2022 13:35

Ależ to są sępy.

Polecane
Ogłoszenia