-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Miejskie instytucje kultury organizują seanse i zajęcia dla ukraińskich uchodźców

OlsztynMiejskie instytucje kultury organizują seanse i zajęcia dla ukraińskich uchodźców

Olsztyńskie instytucje kultury organizują seanse, spektakle i zajęcia dla ukraińskich uchodźców – podał we wtorek olsztyński urząd miasta. Mają być one formą wsparcia dzieci przybyłych z terenów objętych wojną.

reklama

Jak podał we wtorek w komunikacie olsztyński magistrat, coraz więcej uchodźców z terenów objętych wojną dociera do stolicy Warmii i Mazur. W ich wsparcie – by ułatwić możliwie najbardziej normalne funkcjonowanie – włączyły się olsztyńskie instytucje kultury.

Nowe otoczenie, poszukiwanie pracy, asymilacja dzieci w szkołach – wyzwań, z jakimi zmagają się na co dzień uchodźcy z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, jest ogrom. Odskocznią od codziennych trosk może być skorzystanie z propozycji miejskich jednostek.

reklama

Do działań włączyło się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Planetarium przygotowało specjalną ofertę skierowaną do obywateli Ukrainy mieszkających w Olsztynie. „Zapraszamy ich na bezpłatne seanse astronomiczne. Przygotowaliśmy dwa seanse filmowe dla najmłodszych w języku ukraińskim: Kaluoka’hina – zaczarowana rafa oraz Polaris. Przygotowujemy także kolejne pokazy w tej wersji językowej”- powiedziała Agnieszka Zbanyszek z olsztyńskiego planetarium.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Aby wesprzeć sąsiadów ze wschodu jednoczy się także zespół Olsztyńskiego Teatru Lalek. W niedzielę na dużej scenie zostanie zagrany spektakl „Krawiec Niteczka”.

reklama

„Dołożymy wszelkich starań, aby ten czas spędzony w teatrze choć trochę oderwał najmłodszych od tej tragicznej, wojennej rzeczywistości oraz dał im możliwość oddechu i zabawy” – podkreślił dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek Andrzej Bartnikowski.

Instytucja poszukuje wsparcia w zorganizowaniu transportu najmłodszych widzów m.in. z Ostródy, Waplewa, Sząbruka, Rybak, a także wsparcia w przygotowaniu słodkiego poczęstunku.

Swoją ofertę dla obywateli Ukrainy przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. To nie tylko umieszczone w poszczególnych filiach tablice ogłoszeń z listą najważniejszych punktów pomocowych w Olsztynie oraz specjalna zakładka na stronie internetowej instytucji.

„Od środy zapraszamy do naszych bibliotek zgodnie z godzinami otwarcia poszczególnych filii. Na miejscu dostępne są komputery i internet (za wyjątkiem filii nr 4, 9 i 12), na dzieci zaś czekają zabawki, gry planszowe, książki i kolorowanki. Ponadto w wybranych bibliotekach będą odbywać się zajęcia przeznaczone dla naszych ukraińskich gości”- zachęca Katarzyna Masiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza natomiast do Spichlerza Dobrych Mocy. Wypożyczalnia gier, warsztaty i projekcje filmowe, mini czytelnia – to tylko niektóre z propozycji.

„To miejsce powstało po to, by przypomnieć naszym ukraińskim przyjaciołom jak wygląda zwykłe, cudownie pospolite i pozbawione grozy życie. Będą mogli się tu spotkać, porozmawiać, odpocząć, pobyć chwilę z samym sobą, gdy ich dzieci w tym czasie zajmą się przygotowanymi przez nas atrakcjami”- podkreśliła Agnieszka Prusik z MOK.

Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sztuki zachęca do pobierania zabaw plastycznych i kreatywnych materiałów aktywnościowych stworzonych przez autorów i ilustratorów książek Wydawnictwa Dwie Siostry. To materiały edukacyjno-kreatywne w języku ukraińskim. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy