12 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

Były prezydent nagrodzony w Olsztynie

OlsztynByły prezydent nagrodzony w Olsztynie
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Był redaktorem naczelnym „itd” oraz „Sztandar Młodych”, w połowie lat 80. współtworzył pierwsze polskie komputerowe pismo „Bajtek”. W Olsztyńskim zamku wyjątkową nagrodę odebrał Aleksander Kwaśniewski.

reklama

Nagroda im. Henryka Panasa została zainaugurowana w poprzednim roku. Uroczysta gala odbyła się w Zamku Kapituły Warmińskiej.

W uzasadnieniu decyzji kapituły nagrody możemy przeczytać: „Nagrodę w II edycji przyznano za całokształt działalności dziennikarskiej i redakcyjnej Aleksandra Kwaśniewskiego, w tym kierowanie takimi tytułami jak „itd” oraz „Sztandar Młodych”, a także stworzenie pierwszego pisma poświęconego komputeryzacji „Bajtek”. Kapituła docenia również dorobek Laureata w dziedzinie literatury faktu, czyli publikacje dotyczące najważniejszych spraw Polski, Europy i świata”.

reklama

– Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Jest mi niezmiernie miło, że ta nagroda trafia w ręce osoby związanej prywatnie z regionem Warmii i Mazur. Większość rodaków pamięta Pana głównie z dokonań na niwie politycznej. Ale ma Pan również poczesne miejsce w historii polskiego dziennikarstwa.

Loża Wolnomularska w Olsztynie już działa

Inicjatorami nagrody im. Henryka Panasa są Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Literatów Polskich w Olsztynie. Laudację wygłosił laureat pierwszej nagrody, Krzysztof Daukszewicz.

reklama

Henryk Panas był pisarzem, publicystą. Wyniósł regionalną literaturę poza Warmię i Mazury, stając się pisarzem ogólnopolskim, a nawet światowym. Powieść „Według Judasza. Apokryf” została przetłumaczona m.in. na jęz. japoński. Zmarł w 1985 roku w Olsztynie.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama