9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

W katedrze fromborskiej XVIII w. obraz wypadł z ramy, uszkodził się

BraniewoW katedrze fromborskiej XVIII w. obraz wypadł z ramy, uszkodził się
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W katedrze we Fromborku z ołtarza bocznego św. Mikołaja z ram wypadł XVIII w. obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską. „Niestety, obraz się uszkodził, będzie wymagał renowacji” – powiedział proboszcz katedry ks. Jacek Wojtkowski.

reklama

Do nietypowego zdarzenia doszło we fromborskiej katedrze w ostatnich dniach. Ks. Wojtkowski poinformował, że osoba, która rano otworzyła kościół „zobaczyła tylko smutną dziurę w ołtarzu św. Mikołaja”.

„Obraz wypadł z ramy, niestety się uszkodził. Będzie wymagał konserwacji” – przyznał proboszcz fromborskiej katedry. Dodał, że obraz ten był konserwowany w latach 60.-70. XX w.

reklama

Ołtarz św. Mikołaja, w którym znajdował się obraz stoi przy piątym filarze nawy północnej. To wczesnobarokowy ołtarz wykonany z czarnego i brunatnego marmuru oraz alabastru użytego do rzeźb. Ufundował go biskup sufragan Michał Działyński.

W Olsztynie do seminarium zgłosił się tylko jeden kandydat. W uzupełniającym naborze nikt

reklama

Sam obraz namalowany jest na płótnie i naciągnięty na drewnianą ramę. Wizerunek Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem adorowanej przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską sprowadził w 1772 roku do Fromborka z Włoch w 1772 kanonik Piotr Ruggieri. Obraz namalowany z początkach XVIII w. zastąpił wcześniejszy obraz przedstawiający Karola Boromeusza. „Z rachunków Ruggieriego wynika, że został zakupiony w Rzymie. Jest on oparty częściowo na kompozycji Carla Maratty” – podała archikatedra fromborska.

We fromborskiej katedrze są 23 ołtarze – przy ołtarzu św. Krzyża jest pochowany Mikołaj Kopernik.

Prawdopodobną przyczyną wypadnięcia obrazu z ramy było rozeschnięcie się drewnianego klina. Takie zjawisko jest częste w ramach czy rzeźbach wykonanych z drewna. „Zabytki wymagają stałej opieki i konserwacji, a to kosztuje, i to niestety, bardzo wiele” – przyznał ks. Wojtkowski.

Synteza synodalna archidiecezji warmińskiej wskazuje m.in. na potrzebę formacja świeckich i łączenia parafii

Obecnie we fromborskiej katedrze trwa renowacja polichromii na filarach i suficie przy ołtarzy św. Krzyża – z tego powodu grób Kopernika otoczony jest w tym sezonie rusztowaniami. „Koszt renowacji trzech przęseł to 1,1 mln zł. To są ogromne pieniądze” – podkreślił ks. Wojtkowski. W ostatnich siedmiu latach na bazylice we Fromborku remontowano dach.

Gotycka, XIV-wieczna katedra we Fromborku od powstania była i jest głównym kościołem Warmii – tu rezydowała kapituła warmińska, którą tworzyło 16 kanoników – wybierali oni biskupa Warmii. W XVI w. kanonikiem był Mikołaj Kopernik. Zgodnie z zasadami kanonicy byli chowani w katedrze, zwykle w bezimiennych grobach. Tak się stało także z Kopernikiem. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2005 roku, a ponowny pochówek po ich przebadaniu nastąpił w 2010 roku.

Katedra we Fromborku jest pomnikiem historii.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama