2 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Powstanie gra komputerowa o Koperniku i jego „doświadczalnia”

OlsztynPowstanie gra komputerowa o Koperniku i jego "doświadczalnia"

Muzeum Warmii i Mazur stworzy grę komputerową z udziałem Mikołaja Kopernika, a olsztyńskie obserwatorium astronomiczne interaktywną „doświadczalnię Kopernika”. Oba projekty powstają przy wsparciu unijnych pieniędzy.

reklama

W przyszłym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (i 480 rocznica jego śmierci). Miasta związane z astronomem przygotowują się do tej rocznicy – Olsztyn, w którym Kopernik spędził pięć lat, w obserwatorium astronomicznym stworzy „Doświadczalnię Kopernika” – multimedialną i interaktywną ekspozycję, która w atrakcyjny sposób ma pokazać, na czym polegały badania słynnego astronoma.

W otoczeniu Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Żołnierskiej powstanie też „Ogród Kopernika”. „Zostaną tam zainstalowane repliki instrumentów obserwacyjnych, którymi się posługiwał: kwadrantu, triquetrum i astrolabium. W ogrodzie zostanie także zainstalowany teleskop powietrzny” – poinformowała placówka, która na ten cel otrzymała ponad 530 tys. zł dotacji unijnej z Urzędu Marszałkowskiego. Obie wystawy – doświadczalnia i ogród – mają powstać do końca przyszłego roku.

Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego
reklama

Także Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie będzie realizowało projekt związany z Kopernikiem – na zamkach w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim, którymi teraz dysponuje to muzeum – astronom mieszkał i prowadził badania nieba. Muzeum poinformowało, że za 2,5 mln zł „przygotuje rzecz, której nie ma żadna placówka muzealna – grę komputerową z udziałem Mikołaja Kopernika”.

„Przeniesiemy graczy i użytkowników aplikacji mobilnej do olsztyńskiego zamku w czasach, kiedy administrował nim słynny astronom. W specjalnej prezentacji umieszczonej na krużganku olsztyńskiego zamku, w przestrzeni rzeczywistości rozszerzonej wyjaśnimy, jak działała tablica astronomiczna Kopernika, jego jedyny ocalały do naszych czasów przyrząd astronomiczny” – poinformowało muzeum. Zapowiedziano, że w Olsztynie na zamku pojawi się nowe oświetlenie, nagłośnienie i meble. „Wreszcie w przestrzeni muzealnej będzie można wygodnie usiąść, by w spokoju popatrzeć na nasze wspaniałe zbiory, posłuchać interesujących wykładów, czy wypocząć na dziedzińcu. Olsztyński zamek stanie się siedzibą muzeum nowoczesnego i przyjaznego zwiedzającym” – zapowiedziano.

Osobowość Roku Warmii i Mazur. Znamy zwycięzców
reklama

Urząd Marszałkowski z dotacji unijnej dofinansował także projekty kulturalne Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Centrum Kultury w Ostródzie i gminy Biskupiec.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego zorganizuje koncert

Osobowość Roku Warmii i Mazur. Znamy zwycięzców