-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Proces oskarżonego samorządowców ma ruszyć 11 października

Nowe Miasto LubawskieProces oskarżonego samorządowców ma ruszyć 11 października

Na 11 października wyznaczył nowomiejski sąd początek procesu pięciu osób, w tym wójta, zastępcy i b. przewodniczącego rady gminy Kurzętnik. Samorządowcy są oskarżeni o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

reklama

Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Elblągu skierowała pod koniec lipca, a na 11 października Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim wyznaczył termin pierwszej rozprawy – poinformował rzecznik elbląskiej prokuratury Sławomir Karmowski.

Prokurator przekazał również, że wójtowi gminy Kurzętnik Wojciechowi D. przedstawiono w sumie pięć zarzutów, zastępcy wójta Adamowi Z. – cztery, a byłemu przewodniczącemu gminnej rady Zbigniewowi L. – trzy zarzuty.

reklama

Dotyczą one przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, co miało polegać na wykorzystywaniu sprzętu i pracowników spółki komunalnej do celów prywatnych. Według śledczych, wójt osobiście lub za pośrednictwem pracowników gminy kierował ich do pracy na swojej posesji, posesji osoby najbliższej i posesjach należących do spółki, w której miał udziały. Jak podawała prokuratura, chodziło o prace związane z budową domu czy porządkowaniem posesji po pracach budowlanych.

Nikodem C. oskarżony o zabójstwo "po osiemnastce" nie wyjdzie z aresztu?

Aktem oskarżenia objęto też dwie osoby z kierownictwa jednej z gminnych spółek, którym prokuratura zarzuciła, że przedstawiały w dokumentacji niezgodne z prawdą rozliczenia wykorzystywania sprzętu, który był używany do prac na prywatnych posesjach.

reklama

W trakcie śledztwa samorządowcy nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Natomiast dwie osoby ze spółki komunalnej złożyły wyjaśnienia przed prokuratorem, kwestionując zarzucane im czyny.

Wkrótce po przedstawieniu zarzutów wójt Wojciech D. na stronie urzędu gminy zamieścił film, w którym powiedział m.in.: „większość szkody została już odpracowana przez moich pracowników i naprawiona”. Przekazał też, że prokurator zarzucił mu, że „jakoby korzystając z pomocy pracowników gminy na swojej prywatnej posesji”, dopuścił się korzyści majątkowych na kwotę 12 tys. zł, narażając gminę na straty. W dalszej części nagrania wójt przeprosił mieszkańców, wszystkich tych, których zawiódł i tych, którzy „mają przez niego problemy”

Poszkodowany ws. "agresji drogowej" na S7: chciałbym, żeby winny został ukarany

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mieszkanka Gietrzawłdu
3 września 2022 15:49

No i dobrze. Patologia powinna być rozliczona, ukarana tak żeby innym wójtom nie przyszło do głowy, że w ich ogródku mogą sadzić stokrotki pracownicy urzędu lub gminnych spółek.

Pola
3 września 2022 20:52

Proces oskarżonego samorządowców – a po jakiemu to? Bo na pewno nie po polsku.

Popularne

Rok 2022 - najważniejsze wyroki i procesy sądowe