2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińsko-mazurskie kuratorium: ponad 4,5 tys. uczniów ukraińskich rozpocznie naukę w szkołach w regionie

WiadomościWarmińsko-mazurskie kuratorium: ponad 4,5 tys. uczniów ukraińskich rozpocznie naukę w szkołach w...

Warmińsko-mazurskie kuratorium szacuje, że naukę w szkołach w regionie rozpocznie ponad 4,5 tysiąca ukraińskich dzieci. Zdecydowana większość z nich uczyć się będzie w szkołach podstawowych – podał w czwartek wicekurator Wojciech Cybulski.

reklama

„Szacujemy, że ponad 4,5 tys. uczniów ukraińskich rozpocznie we wrześniu naukę w szkołach na Warmii i Mazurach. Tyle bowiem kończyło poprzedni rok szkolny w szkołach w regionie. Szczegółowe dane będziemy mieć w kolejnych tygodniach września. Zdecydowana większość z nich, bo ok. 80 proc. będzie się uczyć w podstawówkach, pozostali w szkołach średnich – poinformował wicekurator Cybulski.

Przypomniał, że uczniowie szkół średnich z Ukrainy w poprzednim roku pozostawali w ukraińskim systemie kształcenia, ucząc się online.

reklama

Wskazał, że ukraińscy uczniowie w polskich szkołach będą mogli nadal uczęszczać do oddziałów przygotowawczych lub dołączyć do klas z polskimi uczniami. O tworzeniu oddziałów przygotowawczych decyduje dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę liczbę uczniów i poziom znajomości języka polskiego.

Samorząd Elbląga poinformował, że w mieście jest 334 uczniów z Ukrainy, w tym w przedszkolach – 60, w szkołach podstawowych – 241, a w szkołach ponadpodstawowych – 33.

reklama

Olsztyński ratusz podał, że od września w szkołach podstawowych i średnich nie będzie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy – wszystkie dzieci będą uczyły się w klasach z polskimi uczniami.

Chęć nauki w szkołach podstawowych zgłosiło 339 uczniów. „Jest to mniej niż było w czerwcu tego roku, bo wówczas w podstawówkach Olsztyna było 519 uczniów” – poinformował Patryk Pulikowski z biura prasowego olsztyńskiego ratusza.

Do szkół średnich w Olsztynie będzie chodzić 114 ukraińskich uczniów – to bardzo znaczny wzrost z porównaniu z czerwcem, bo wówczas w klasach z polskimi dziećmi było zaledwie 14 młodych Ukraińców.

Do przedszkoli Olsztyna od 1 września będzie chodziło 138 maluchów z Ukrainy. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
locha
6 września 2022 05:06

Prosimy o komentarz w tej sprawie wybitnych katoli oraz patospeców z konfy.

Popularne
Ogłoszenia