2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Znana posłanka Koalicji Obywatelskiej przeszła operację nowotworu w Olsztynie

OlsztynZnana posłanka Koalicji Obywatelskiej przeszła operację nowotworu w Olsztynie

Katarzyna Piekarska jest już po operacji nowotworu. Leczenie trwa, a posłanka wypoczywa na Mazurach.

Przerażająca diagnoza

W połowie czerwca u Katarzyny Piekarskiej rozpoznano złośliwy nowotwór piersi. Posłanka Koalicji Obywatelskiej podzieliła się tą informacją w mediach społecznościowych na początku lipca. Dwa tygodnie później w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie przeszła operację chirurgicznego usunięcia guza. Teraz przechodzi radioterapię i wypoczywa na Mazurach.

Mazurska rekonwalescencja

Katarzyna Piekarska od początku leczenia przebywa w Olsztynie. Chociaż nie zawsze dobrze się czuje, w miarę możliwości korzysta z uroków okolicy. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikarzami „Faktu”, kocha Mazury, jest „grzybiarą”, uwielbia pływać kajakiem, spacerować, obserwować zwierzęta i łabędzie na jeziorze.

Towarzyszą jej dwa psy: Urok i James Bond, które się nią „opiekują”. Brakuje jej kota, który odszedł w styczniu, po wyzdrowieniu planuje adopcję jednego lub dwóch.

Posłanka musiała zrezygnować z wszystkich aktywności zawodowych. Teraz musi się skoncentrować na zdrowiu i zakończyć kolejny etap leczenia. Podkreśla jednak, że koledzy z pracy o niej pamiętają i jest to bardzo miłe.

Garść statystyk

Na początku 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO ogłosiła, że obecnie najczęściej rozpoznawanym nowotworem jest rak piersi. Co roku taką diagnozę słyszy 12 procent kobiet i liczba ta rośnie. Według danych WHO w 2010 roku dotyczyło to 10 milionów kobiet, w 2020 roku już 19,3 miliona.

W Polsce rocznie o rozpoznaniu nowotworu piersi dowiaduje się około 20 tysięcy kobiet. Obecnie z tą chorobą żyje około 140 tysięcy Polek.

Niestety, w naszym kraju rośnie liczba zgonów w wyniku tej choroby, choć w skali europejskiej jest to ewenement.

– Tylko w Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności z powodu tego nowotworu. To sytuacja niespotykana w innych krajach europejskich. Nie znam w Europie kraju, w którym takie zjawisko miałoby miejsce – mówiła dr Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, które odbyło się w lipcu bieżącego roku.

Profilaktyka

Przy nowotworze piersi kluczowe znaczenie ma rozpoznanie na wczesnym etapie. Dlatego warto badać piersi samodzielnie (ginekolog powinien pokazać, jak to robić, podczas standardowej wizyty) oraz regularnie wykonywać USG piersi i mammografię.

Warto zwrócić uwagę na każdą zmianę w obrębie piersi, szczególnie jeśli wyczujemy guza, ale sygnałem ostrzegawczym są też zmiany w wyglądzie i wielkości piersi, zmiany koloru skóry, wycieki czy zmiany wyglądu brodawek.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

źródło: Fakt

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane