-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zakończył się Campus Polska Przyszłości, który od piątku trwał w Olsztynie

OlsztynZakończył się Campus Polska Przyszłości, który od piątku trwał w Olsztynie

W Olsztynie zakończył się w środę Campus Polska Przyszłości. Brało w nim udział 1,3 tys. uczestników, głównie z Polski oraz 400 rozmówców, wśród gości był m.in. przewodniczący ukraińskiej Rady Narodowej Rusłan Stefanczuk i jeden z liderów opozycji w Rosji Garri Kasparow.

reklama

Ostatnim politycznym akcentem Campus Polska Przyszłości była debata inicjatora Campusu prezydenta Warszawy i wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem. Po tej rozmowie odbywały się już tylko spotkania poświęcone kulturze – z prof. Jerzym Bralczykiem, aktorem Andrzejem Sewerynem i reżyserką Agnieszką Holland.

Spotkanie z prof. Bralczykiem toczyło się nawet wówczas, gdy wyłączono prowadzącym mikrofony.

reklama

„Tu się odbywały debaty i panele, a ja wolę, jak się toczą rozmowy. Chciałbym, by w naszym języku było mniej paneli i debat, a więcej rozmów, mimo że +rozmowa+ zaczyna się na +roz+ a to sugeruje +rozdzielanie+. Choć, żeby rozmowa się toczyła, musi się kleić” – rozpoczął wystąpienie prof. Bralczyk po czym od razu dodał, że „mowa to jest brzydkie słowo, bo w prasłowiańskim oznaczało +bełkot+, +bzyczenie+”.

Prof. Magdalena Środa pytała językoznawcę m.in. o feminatywy w języku polskim. „Można być za lub przeciw, lepiej jest nie ingerować w język. Pojawiają się miłe, ładne słowa, które chętnie witam, np. +siostrzeńtwo+ mi się podobało, jestem za tym słowem. Ważne, by doczepiać feminatywy z uwagą, i aby nie na siłę to robić” – podkreślił.

Lidia Staroń zwiększa pomoc prawną dla osób w potrzebie
reklama

Burzliwy obrót rozmowa przybrała, gdy Magdalena Środa pytała o brzydkie słowa w debacie publicznej. „Nie mam nic przeciwko brzydkim wyrazom, ale nie w życiu publicznym. Przez Strajk Kobiet był używany jeden bezokolicznik, dość długi. Nie podobało mi się to” – mówił prof. Bralczyk, a na uwagę prof. Środy, że słowo to miało oddawać poziom poruszenia społecznego i irytacji (po wyroku TK w sprawie aborcji – PAP) odparł, że „słowo to jest dość długie i przy pisaniu tak długiego słowa emocje mogą opaść”.

Językoznawca przyznał też, że nie lubi obrażania polityków słowami odnoszącymi się do ich powierzchowności, np. w odniesieniu do słowa „kurdupel”. „Gdy to słowo słyszę, czuję więź z Jarosławem Kaczyńskim, choć tego nie chcę” – powiedział prof. Bralczyk. Przyznał, że jako przedstawiciel pokolenia ludzi starych (prof. Bralczyk nie lubi być określany jako senior, czy osoba z pokolenia trzeciego wieku) nie czuje negatywnych konotacji w słowie „Murzyn”, „Cygan”, czy „Żyd”.

Rozmówcy spierali się też o lektury – zwłaszcza o „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. W ocenie prof. Środy należy unikać tego typu książek z uwagi na bolesną historię, jaka za nimi stoi. „To +Ogniem i mieczem+ winno płonąć żywym ogniem” – uciął prof. Bralczyk.

Andrzej Seweryn odpowiadał uczestnikom Campusu m.in. na pytania o rolę w serialu „Królowa”, podkreślał, że za tą kreacją stoi kilka osób, m.in. twórca kostiumu i peruki. Seweryn zszedł ze sceny i rozmawiał z uczestnikami spotkania twarzą w twarz.

Marcin Kulasek: Trzeba dbać o armię! [OPINIA]

Na zamykającym Campus spotkaniu Agnieszka Holland mówiła m.in., że „artyści powinni się angażować, opisywać świat i budować świat”.

Rafał Trzaskowski kończąc Campus dziękował zaangażowanym w jego organizację wolontariuszom, puszczano także filmy nakręcone przez uczestników warsztatów filmowych.

Campus Polska Przyszłości, którego organizatorem była Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem Rafał Trzaskowski, rozpoczął się w piątek w Olsztynie od spotkania z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim. W niedzielę gościem specjalnym był przewodniczący ukraińskiej Rady Narodowej Rusłan Stefanczuk, który dziękował wszystkim Polakom za pomoc, jaką okazali i okazują Ukraińcom. Gościem imprezy był też legendarny mistrz szachowy oraz jeden z liderów rosyjskiej opozycji – Garri Kasparow.

Podczas Campusu odbyły się polityczne debaty Trzaskowski – Hołownia, Trzaskowski – Kosiniak-Kamysz oraz Trzaskowski – Tusk. W debacie o rozdziale państwa i kościoła wziął udział poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński.

Uczestnicy imprezy mieli okazję do rozmów z artystami, pisarzami, reporterami wojennymi. Wieczorami odbywały się koncerty lub spektakle teatralne.

W Campusie wzięło udział 1,3 tys. uczestników, a ponad 400 gości wystąpiło na przeszło 200 różnego typu spotkaniach, rozmowach i warsztatach. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Łon
1 września 2022 10:11

Co do wspomnianego Strajku Kobiet na zakończenie tej proniemieckiej impry na usta ciśnie się wyraz nie cenzuralny często wykrzykiwany przez liderkę Strajku wyp….. oraz więcej tu nie wracać.

Zlot antypolskich łotrów
1 września 2022 11:50

1300 łotrów za niemieckie pieniądze kombinowało jak ponownie oszwabić Polskę.Znamy ich program,Okraść OFE ,zabrać 500+ dzieciakom,spauperyzować ponownie seniorów,zlikwidować szpitale i wszelkie inwestycje razem z wojskiem,prześladować katolików,przywrócić afery VAT.I wysłać Naród do najpodlejszych prac najlepiej u niemca.

Popularne
Ogłoszenia

Prezydent USA Joe Biden przybył do Kijowa

Marcin Kulasek: Polityk czy lobbysta? [OPINIA]