fbpx
-1 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Szokująco wysokie ceny zaproponowano w przetargu na energię elektryczną dla Olsztyna

OlsztynSzokująco wysokie ceny zaproponowano w przetargu na energię elektryczną dla Olsztyna

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szokująco wysokie ceny zaproponowane przez oferentów w przetargu na energię elektryczną nie przeszły bez echa w grupie zakupowej utworzonej przez Urząd Miasta Olsztyna. Przedstawiciele wchodzących w jej skład podmiotów spotkali się w poniedziałek (29 sierpnia) w stolicy Warmii i Mazur.

reklama

Sześciokrotny wzrost ceny jednostkowej względem 2022 roku – tak przedstawiają się teraz stawki na Towarowej Giełdzie Energii na 2023 rok. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że obecne stawki są nie do przyjęcia.

– Zaproponowane przez oferentów ceny przekraczają możliwości finansowe zarówno samorządu Olsztyna, jak i jednostek własnych oraz zewnętrznych pozostających  w grupie zakupowej Gminy Olsztyn – mówi prezydent Piotr Grzymowicz.

reklama

Kilkadziesiąt osób, które wzięły udział w spotkaniu, zapoznało się z efektem przeprowadzonego postępowania. W przypadku ceny za zakup energii na potrzeby oświetlenia to wzrost o 380 procent (z kwoty 409,3 zł/MWh do 1950 zł/MWh). Natomiast w odniesieniu do budynków – o 540 procent (z 437,7 zł/MWh do 2798,60 zł/MWh netto).

Dodatkowe środki dla samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego

W związku z tym przedstawiciele jednostek tworzących Grupę Zakupową Gminy Olsztyn zaplanowali na kolejny poniedziałek (5 września) spotkanie z parlamentarzystami z woj. warmińsko-mazurskiego, by porozmawiać o tym problemie. Poza tym planowane jest podpisanie oświadczenia, które miałoby zostać skierowane do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. Możemy w nim przeczytać m.in.:

reklama

„Proponowane ceny straciły realność, która potwierdza się możliwością ich zapłaty. Utrata płynności finansowej przez samorząd olsztyński i partnerów z grupy zakupowej obnaży, w konsekwencji przyjęcia oferowanych cen, słabość polityki energetycznej realizowanej w naszym kraju, tym bardziej, że z naszej wiedzy wynika, iż nie będziemy jedynym samorządem znajdującym się w tak trudnej sytuacji. Jesteśmy przekonani, że Pan Premier dostrzega zasygnalizowany problem i korzystając z faktu, że 75 procent sektora energetycznego znajduje się w rękach Skarbu Państwa, podejmie stosowne kroki w celu jego rozwiązania”.

Monika Błaut z Olsztyna Mistrzem Finansów Publicznych 2022. Pokonała ponad dwieście osób z całej Polski

źródło: UM Olsztyn

źródło: Energetyka w Polsce – jakie czekają nas zmiany?

reklama
reklama
reklama
reklama

24 KOMENTARZY

24 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama