3 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Gryzoń w domu – jak odpowiednio zadbać o pupila?

Materiał partneraGryzoń w domu - jak odpowiednio zadbać o pupila?
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Myszy to bardzo inteligentne i wdzięczne zwierzątka domowe, których hodowla wbrew pozorom nie jest łatwa. Posiadanie gryzonia wiąże z bowiem z koniecznością zakupu odpowiednich akcesoriów, a także dobrym przygotowaniem. Jaki sprzęt warto kupić dla zwierzaka?

Akcesoria dla myszy

reklama

Podstawowym elementem wyposażenia każdego miłośnika gryzoni powinna być klatka bądź akwarium o odpowiednich wymiarach, a także poidełko oraz miseczka na pokarm. W klatce myszy warto ustawić także kołowrotek, łódeczkę lub domek do zabawy aby zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę ruchu przez cały dzień. Są to podstawowe akcesoria, których nie powinno zabraknąć podczas hodowli myszy.

Co jedzą gryzonie?

Dieta gryzoni jest bardzo różnorodna, dlatego zawsze warto uzupełniać ją dodatkowo i oprócz podstawowej karmy, podawać zwierzakowi również świeże owoce oraz warzywa. Jednym z ulubionych przysmaków myszy są marchewki oraz surowe jabłka pokrojone kawałki. Footrzak to sklep zoologiczny Jawor, gdzie znajdziesz wiele produktów dla gryzoni. Wśród przekąsek jakie można podawać gryzoniowi dobrym pomysłem jest także suszona cukinia, zioła czy chipsy topinamburowe w różnych smakach. W sprzedaży można znaleźć bardzo duży wybór gotowej żywności dla gryzoni. Wśród gotowych karm istnieją zarówno ziarniste produkty o prostym składzie jak i wzbogacone o witaminy specjalne odżywki oraz dodatki roślinne. Z pewnością warto zwrócić uwagę jakie są upodobania zwierzaka, a także dobrać odpowiednią karmę do potrzeb zdrowotnych naszego pupila. Istnieją również specjalne karmy, które są przeznaczone dla gryzoni w różnym wieku uzupełniające niedobory w organizmie zwierzaka. Niektóre z nich pomagają poprawić stan skóry oraz sierści, dzięki dodatkowi witaminy D, której braki mogą wystąpić u gryzoni w sezonie jesiennym i zimowym. W przypadku jeśli mysz choruje oraz ma problem z samodzielnym przyjmowaniem pokarmów warto zdecydować się na karmę ratunkową, która nie tylko wzmocni osłabiony organizm zwierzaka ale również zapewni zbilansowaną dietę oraz poprawi trawienie. Jeżeli chodzi o płyny jakie należy podawać myszy z pewnością najlepsza jest przegotowana lub mineralna woda. Warto pamiętać również aby regularnie czyścić oraz uzupełniać wodę w poidełku. Nie należy również zapominać o częstym czyszczeniu klatki oraz wymianie wyściółki na świeżą. Najlepsze do tego celu jest sianko wymieszane z suszonymi ziołami lub trociny. Drugi rodzaj wyściółki pomaga także znacznie zneutralizować nieprzyjemne zapachy, a także zapewnia suche podłoże w akwarium lub klatce.

Jak dbać o gryzonia?

reklama

Przy pielęgnacji myszy bardzo ważne jest to aby poświęcić jak największą ilość uwagi na tresurę oraz opiekę. Gryzonie są bardzo pojętne i odpowiednia uwaga oraz zabawa połączona z nauką może przynieść szybkie rezultaty. Warto zakupić również komplet zabawek, które będą zajęciem dla zwierzaka oraz pomogą utrzymać mu dobrą kondycję. Dodatkowo warto wspomnieć, że większa ilość czasu spędzanego z pupilem to także większe przywiązanie zwierzątka do właściciela. Nie należy więc zaniedbywać tego obowiązku jeżeli już zdecydowaliśmy się na posiadanie myszy.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama