fbpx
5 C
Olsztyn
piątek, 7 października, 2022
reklama

Tabliczki ostrzegawcze, czyli pierwszy krok do bezpieczeństwa

Materiał partneraTabliczki ostrzegawcze, czyli pierwszy krok do bezpieczeństwa
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Bezpieczeństwo, to na nim zależy nam najbardziej. Bez względu na to, czy przebywamy w miejscu pracy, czy w jakimkolwiek innym miejscu, bezpieczeństwo dotyczy praktycznie każdego obszaru naszego życia. Nawet świeżo umyta podłoga, może stać się zagrożeniem, w teoretycznie bezpiecznym miejscu. Na szczęście, aby uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji wystarczy stosować się do ostrzeżeń, które są zawarte na specjalnych tabliczkach informacyjnych. Jaką wspomniane tabliczki pełnią funkcję? Z czego są wykonane? Jak wyglądają?

Tabliczki ostrzegawcze i ich funkcja

reklama

Zapewnienie bezpieczeństwa oznacza brak kompromisów. O ile zniszczony przedmiot można odkupić, o tyle, jeśli nadwyrężymy nasze zdrowie, już może nie być tak prosto wrócić do pełni sił. Zdrowie jest najważniejszą wartością dla człowieka i każdy chciałby zachować je jak najdłużej. Własny dom znamy bardzo dobrze, jednak przebywając w innym miejscu, nie zawsze znamy rozkład pomieszczeń lub np.: schodów, miejsc przeznaczonych do ewakuacji itd. Bezpieczeństwo zachować jest najtrudniej właśnie w takich miejscach i właśnie po to stosuje się różnego rodzaju tablice ostrzegawcze, na których mogą znajdować się informacje dotyczące zagrożenia lub oznaczenia konkretnych miejsc.

Tablica ostrzegawcza – jak wygląda?

To w jaki sposób tablice ostrzegawcze mają wyglądać mówią krajowe oraz międzynarodowe normy. Dzięki temu przebywając gdziekolwiek na świecie, możemy być niemal pewni, że, np.: tablica informacyjna o miejscu, gdzie składowana jest gaśnica będzie wyglądała zawsze tak samo. Musimy również pamiętać, że czym innym jest tablica BHP, która dotyczy, np.: wyjścia ewakuacyjnego itd., a czym innym tablica informacyjna, na której są napisane informacje niezwiązane z bezpieczeństwem. W tym drugim przypadku, wygląd samej tablicy może się różnić.

reklama

Tablice BHP, które informują o najważniejszych rzeczach, w większości przypadków nie zawierają żadnego tekstu, ale tzw. piktogramy, czyli proste rysunki, wynika to z faktu ich uniwersalności. Przebywając za granicą, nie musimy znać miejscowego języka, aby na tabliczce informacyjnej zobaczyć, gdzie znajduje się, np.: wyjście ewakuacyjne.

Czasami jednak, potrzebne nam tabliczki są niestandardowe, a ich wzory nie są szczegółowo określony w przepisach. W takim przypadku, może wykonać tabliczki informacyjne na zamówienie.

Z jakiego materiału są wykonane tablice informacyjne?

reklama

Tabliczki ostrzegawcze oraz informacyjne najczęściej są wykonywane z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które jest pokryte specjalnym laminatem. W niektórych sytuacjach można do ich wykonania wybrać inny materiał. Najczęściej tablice informacyjne wykonane, np.: z aluminium można spotkać na fasadach budynków.

Tablice ostrzegawcze i informacyjne pełnią bardzo ważną funkcję w naszych życiu. To one pomagają uniknąć nam niebezpieczeństwa lub odnaleźć się w różnych sytuacjach. Bardzo często ten kawałek tworzywa sztucznego potrafi uratować komuś życia. Również szukanie, np.: swojego miejsca parkingowego zajmowałoby znacznie więcej czasu, gdyby nie tablica informacyjna z odpowiednim numerem.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama