-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Raport: sytuacja mikro-, małych i średnich firm poprawiła się

KrajRaport: sytuacja mikro-, małych i średnich firm poprawiła się

Sytuacja mikro-, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw poprawiła się, ale nadal nie są one w najlepszej kondycji – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Banku Pekao. Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy – wskazano.

reklama

W poniedziałek Bank Pekao opublikował „Raport o sytuacji mikro-, małych i średnich firm w latach 2021-2022”. Wynika z niego, że sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw poprawiła się względem 2020 roku.

„Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro, Małych i Średnich Firm (MMŚF) mierzący nastroje przedsiębiorców wyniósł w badanym okresie 93,9 pkt. To lepiej niż w poprzednim badaniu, jednak do rekordowego wyniku 102,6 pkt za 2019 rok jeszcze dużo brakuje. Zaobserwowano duży wzrost wskaźnika w województwach: lubuskim (+4,61 pkt), warmińsko-mazurskim (+4,30 pkt), podlaskim (+3,75 pkt) oraz wielkopolskim (+3,45 pkt). Przedsiębiorcy także lepiej oceniają stan polskiej gospodarki oraz ogólnie sytuację w swojej branży” – stwierdzono w raporcie Banku Pekao.

reklama

Zwrócono w nim uwagę, że po osiągniętym w 2019 roku rekordowym wyniku 102,6 pkt. (na skali 50-150 pkt), rezultat za 2020 r. spadł poniżej „neutralnego” progu 100 pkt. i wyniósł 91,4 pkt. Gospodarka po początkowym okresie szoku i gorączkowego dostosowywania się do nowej rzeczywistości mogła zacząć nadrabiać straty dopiero w kolejnym roku. W poprzednim raporcie Bank Pekao szacował, że ogólny wskaźnik koniunktury za rok 2021 dla tej grupy firm miał osiągnąć wartość 94,5 pkt.

„Faktyczny wynik – 93,9 pkt – jest potwierdzeniem słuszności tych prognoz, ale jednocześnie sygnałem, że sektor MMŚP w Polsce nie znajduje się w najlepszej kondycji. Przedsiębiorcy nieco bardziej optymistycznie spoglądają jednak w przyszłość – Ogólny Wskaźnik Koniunktury na kolejne 12 miesięcy wyniósł 95,7 pkt., podczas gdy za ostatnie 12 miesięcy (przedsiębiorcy porównują dzisiejszą sytuację do tej sprzed roku) wyniósł zaledwie 92,0 pkt” – oceniono w raporcie Pekao.

reklama

Wskazano w nim, że najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy. Najlepiej radzą sobie średnie firmy, które jako jedyne wybiły się powyżej poziomu neutralnego, uzyskując 101,6 pkt. W przypadku małych firm jest to 94,4 pkt., a mikrofirm – 93,8 pkt.

„Trudna sytuacja zawsze może być postrzegana jako wyzwanie prowadzące do wypracowania nowych rozwiązań. Dlatego tym bardziej doceniamy udział tak licznej grupy przedsiębiorców w opracowaniu raportu. Pogłębione wywiady składające się z pytań otwartych pozwoliły nam lepiej zrozumieć sytuację sektora MMŚP w Polsce i stanowią doskonałe dopełnienie do zebranych przez nas danych ilościowych” – powiedziała cytowana w raporcie wiceprezes Banku Pekao, zarządzająca Pionem Bankowości Przedsiębiorstw Magdalena Zmitrowicz.

Autorzy raportu przeprowadzili prawie 7 tys. rozmów z przedsiębiorcami, każdemu zadając taki sam zestaw pytań, np. o presję na zwiększenie wynagrodzeń ze strony pracowników albo o plany na przyszłość. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia