13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Raport: sytuacja mikro-, małych i średnich firm poprawiła się

KrajRaport: sytuacja mikro-, małych i średnich firm poprawiła się
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sytuacja mikro-, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw poprawiła się, ale nadal nie są one w najlepszej kondycji – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Banku Pekao. Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy – wskazano.

reklama

W poniedziałek Bank Pekao opublikował „Raport o sytuacji mikro-, małych i średnich firm w latach 2021-2022”. Wynika z niego, że sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw poprawiła się względem 2020 roku.

„Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro, Małych i Średnich Firm (MMŚF) mierzący nastroje przedsiębiorców wyniósł w badanym okresie 93,9 pkt. To lepiej niż w poprzednim badaniu, jednak do rekordowego wyniku 102,6 pkt za 2019 rok jeszcze dużo brakuje. Zaobserwowano duży wzrost wskaźnika w województwach: lubuskim (+4,61 pkt), warmińsko-mazurskim (+4,30 pkt), podlaskim (+3,75 pkt) oraz wielkopolskim (+3,45 pkt). Przedsiębiorcy także lepiej oceniają stan polskiej gospodarki oraz ogólnie sytuację w swojej branży” – stwierdzono w raporcie Banku Pekao.

reklama

Zwrócono w nim uwagę, że po osiągniętym w 2019 roku rekordowym wyniku 102,6 pkt. (na skali 50-150 pkt), rezultat za 2020 r. spadł poniżej „neutralnego” progu 100 pkt. i wyniósł 91,4 pkt. Gospodarka po początkowym okresie szoku i gorączkowego dostosowywania się do nowej rzeczywistości mogła zacząć nadrabiać straty dopiero w kolejnym roku. W poprzednim raporcie Bank Pekao szacował, że ogólny wskaźnik koniunktury za rok 2021 dla tej grupy firm miał osiągnąć wartość 94,5 pkt.

Drożyzna nadal bije ze sklepowych półek. Niesamowite ile w sierpniu ceny poszły w górę

„Faktyczny wynik – 93,9 pkt – jest potwierdzeniem słuszności tych prognoz, ale jednocześnie sygnałem, że sektor MMŚP w Polsce nie znajduje się w najlepszej kondycji. Przedsiębiorcy nieco bardziej optymistycznie spoglądają jednak w przyszłość – Ogólny Wskaźnik Koniunktury na kolejne 12 miesięcy wyniósł 95,7 pkt., podczas gdy za ostatnie 12 miesięcy (przedsiębiorcy porównują dzisiejszą sytuację do tej sprzed roku) wyniósł zaledwie 92,0 pkt” – oceniono w raporcie Pekao.

reklama

Wskazano w nim, że najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy. Najlepiej radzą sobie średnie firmy, które jako jedyne wybiły się powyżej poziomu neutralnego, uzyskując 101,6 pkt. W przypadku małych firm jest to 94,4 pkt., a mikrofirm – 93,8 pkt.

Olsztyn zbiera podpisy pod petycją do premiera ws. parku przemysłowego

„Trudna sytuacja zawsze może być postrzegana jako wyzwanie prowadzące do wypracowania nowych rozwiązań. Dlatego tym bardziej doceniamy udział tak licznej grupy przedsiębiorców w opracowaniu raportu. Pogłębione wywiady składające się z pytań otwartych pozwoliły nam lepiej zrozumieć sytuację sektora MMŚP w Polsce i stanowią doskonałe dopełnienie do zebranych przez nas danych ilościowych” – powiedziała cytowana w raporcie wiceprezes Banku Pekao, zarządzająca Pionem Bankowości Przedsiębiorstw Magdalena Zmitrowicz.

Autorzy raportu przeprowadzili prawie 7 tys. rozmów z przedsiębiorcami, każdemu zadając taki sam zestaw pytań, np. o presję na zwiększenie wynagrodzeń ze strony pracowników albo o plany na przyszłość. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama