9 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Podsumowanie inauguracyjnego dnia Campusu Polska Przyszłości

OlsztynPodsumowanie inauguracyjnego dnia Campusu Polska Przyszłości
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Campus Polska Przyszłości 2022 wystartował. Pierwsza debata z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i ambasadora USA Marka Brzezińskiego skoncentrowała się kwestiach związanych z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwie Polski

reklama

To już 2. edycja Campusu. Do olsztyńskiego Kortowa, siedziby Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,  przyjechało 1300 uczestników, wybranych spośród tysięcy zgłoszeń. W tym roku dołączyła do nich grupa młodzieży z Ukrainy. Razem będą uczestniczyć w ponad 200 różnych wydarzeniach: debatach, panelach eksperckich i warsztatach, ale także koncertach, imprezach sportowych, wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych.

– Mnóstwo młodych osób chciało tu przyjechać, żeby rozmawiać o sprawach ważnych dla kraju: bezpieczeństwie, polityce. Ale także o innych tematach, które niekiedy umykają: o roli kobiet, o psychiatrii dziecięcej, o sztucznej inteligencji. O tematach, które będą budować Polskę przyszłości – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, inicjator Campusu Polska Przyszłości. – Obiecuję Wam, że najbliższe dni to będzie czas dla Was, czas na zadawanie pytań i formułowanie opinii.

reklama

Wydarzenia merytoryczne Campusu są pogrupowane na kilka osi tematycznych, skoncentrowanych na wyzwaniach współczesnego świata: klimacie, zdrowiu, technologiach, społeczeństwie przyszłości, bezpieczeństwie i sprawach międzynarodowych. Właśnie tych ostatnich dotyczyło wydarzenie inaugurujące Campus – debata z udziałem prezydenta Rafała Trzaskowskiego i ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego.

Zażalenie na niezastosowanie aresztu wobec Wojciecha O.

– Żyjemy w czasach braku stabilności, z wojną za naszą wschodnią granicę. Mówimy o wolności i suwerenności, a dziś to Ukraińcy przelewają krew za te wartości. Dlatego dziś musimy zacząć debatę od kwestii fundamentalnej: mówimy o przetrwaniu Europy, naszego kraju, demokracji – powiedział Trzaskowski. – To na Zachodzie są nasi sojusznicy, ci, którzy gwarantują nasze przetrwanie – podkreślił.

reklama

– Polska ponownie pokazała zdolność do mobilizacji. I w imieniu Ameryki, bardzo za to dziękuję  – mówił Brzeziński. – Mogę was zapewnić: Polska jest bezpieczna. Nasze wojska są obecne w Polsce, ponad 10 tys. żołnierzy z najnowocześniejszym sprzętem, stacjonują w wielu miejscach – podkreślił ambasador, przypominając deklarację prezydenta USA Joe Bidena: NATO i USA będą bronić każdego centymetra ziemi swoich sojuszników.

Zapłaciliśmy 10 mln zł za samoloty dla posłów. Napieralski lata co 3 dni

Uczestnicy Campusu mieli wiele pytań do prezydenta Trzaskowskiego i ambasadora Brzezińskiego. Pytali m.in. o perspektywę zakończenia wojny w Ukrainie. – Ukraińcy pokazali, że potrafią walczyć. Definicją zwycięstwa w tej wojnie będzie wyrzucenie Rosji z terytorium Ukrainy – podkreślił ambasador USA. 

Padały jednak także inne pytania – przykładowo, uczestniczki Campusu pytały o kwestię praw reprodukcyjnych kobiet. W dyskusji wzięli też udział młodzi uczestnicy Campusu z Ukrainy – ich wystąpienia zostały przywitane owacją na stojąco.

Oprócz dziesiątek ekspertów, artystów i naukowców, zaproszenie do udziału w Campusie Polska Przyszłości przyjęli także liderzy polityczni – w kolejnych dniach w programie Campusu przewidziane są debaty m.in. z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, liderem “Polski 2050” Szymonem Hołownią i przewodniczącym PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

-Bardzo chcemy, żebyśmy wyjechali stąd z planem działania, żebyśmy zmienili Polskę – podkreślił Sławomir Nitras, poseł PO, jeden z organizatorów wydarzenia.

reklama
reklama
reklama
reklama

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama