-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy przyjechał do Olsztyna na Campus

WiadomościPrzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy przyjechał do Olsztyna na Campus

W piątek po południu w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowo rozpoczyna się Campus Polska Przyszłości. Gościem imprezy w niedzielę będzie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, który będzie debatował z marszałkiem polskiego Senatu Tomaszem Grodzkim.

reklama

O przyjeździe przewodniczącego ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka poinformował w piątek w Olsztynie organizator Campusu, prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

„Nie było jeszcze w Polsce gościa tej miary od momentu, kiedy rozpoczął się konflikt (na Ukrainie ). Bardzo się cieszę, że Rusłan Stefanczuk zacznie wizytę właśnie tutaj, na Campusie, i oczywiście będziemy rozmawiali o tym, co najważniejsze. Rusłan przyjeżdża w niedzielę i ta dyskusja o bezpieczeństwie będzie czymś, co na pewno skupi państwa uwagę, bo to jest kwestia absolutnie najbardziej istotna. Miejmy nadzieję, że ta debata będzie punktem zasadniczym” – powiedział Trzaskowski podczas piątkowej konferencji prasowej, podkreślając, że „bardzo się cieszy z tej wizyty”.

reklama

Mówiąc o celach Campusu Trzaskowski wskazał, że jest nimi „budowanie wspólnoty ludzi, którzy chcą myśleć o przyszłości”. „Ta wizyta będzie miała znaczenie symboliczne, wysyła jasny sygnał, że jeżeli chodzi o pomoc Ukraińcom, wszyscy jesteśmy razem i na tej podstawie odbudowujemy wspólnotę” – mówił Trzaskowski przypominając, że po wybuchu wojny na Ukrainie w pomoc dla tej społeczności zaangażowali się wszyscy Polacy.

W niedzielę ze Stefanczukiem debatował będzie marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Stefanczuk ma się też spotkać z młodymi Ukraińcami, którzy będą uczestniczyć w Campusie.

reklama

Podczas piątkowej konferencji Trzaskowski powiedział, że tegoroczna, druga edycja imprezy jest przygotowana z jeszcze większym rozmachem niż ubiegłoroczna, pierwsza: uczestniczyć w niej będzie 1,3 tys. młodych ludzi (przed rokiem było ich 1 tys.), jest 200 paneli i 400 panelistów z Polski i Europy. Mówiąc o nich Trzaskowski powiedział, że „wszyscy goście będą gośćmi z pierwszej ligi”. W piątek imprezę rozpocznie debata Rafała Trzaskowskiego z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

„Będziemy rozmawiali o sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych. Będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie w bardzo trudnych czasach, gdy mamy wojnę w Ukrainie, mamy niesamowitą niestabilność na kontynencie, której właściwie nie pamiętamy; będziemy rozmawiać w czasach, w których rząd PiS opowiada rzeczy niebywałe, gdy główny ideolog PiS-u mówi o tym, że dzisiaj większe zagrożenie dla Polski płynie z Zachodu niż ze strony Rosji. Co trzeba mieć w głowie, żeby formułować tego typu tezy?! Przecież Zachód to także Stany Zjednoczone. Kto w Polsce dziś uwierzy, że większe zagrożenie płynie ze strony Zachodu niż ze strony Rosji? To jest podważanie fundamentów naszego bezpieczeństwa. To jest kpienie sobie z dorobku całej polityki zagranicznej ostatnich 30 lat” – mówił Trzaskowski i podkreślał, że dotąd nikt z kierownictwa PiS nie odciął się od wypowiedzi prof. Zdzisława Krasnodębskiego.

Mówiąc o tematach, które będą poruszane na Campusie, Trzaskowski podkreślił, że w ich tworzeniu uczestniczyli młodzi ludzie, uczestnicy pierwszej edycji imprezy. Stąd, w jego ocenie, panele mają być dla uczestników interesujące. Przewidziano m.in. rozmowy o sztucznej inteligencji, nowych technologiach, czy psychiatrii dzieci i młodzieży.

„Chcemy na Campusie udowodnić rzecz zasadniczą. Dzisiaj jest mnóstwo podziałów, próbuje się nas podzielić na konserwatystów, na liberałów, na lewicowców, a tak naprawdę jedynym dziś podziałem, który dominuje, to jest podział na tych, którzy chcą patrzeć w przyszłość i na tych, którzy przez cały czas są zanurzeni w przeszłości. To jest ten podział, który nas definiuje, Campus patrzy w przyszłość, to jest jedyny podział, na który możemy w naszym kraju pozwolić” – mówił Trzaskowski podkreślając, że na imprezę przyjęli zaproszenia liderzy opozycji Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. „Przewodniczącemu Lewicy (Włodzimierzowi) Czarzastemu ten termin niestety nie pasował” – powiedział Trzaskowski mówiąc, że obecne będą osoby z think-tanków od „Krytyki Politycznej” po Klub Jagielloński.

Campus Polska potrwa do środy. Wszystkie dyskusje będą się odbywały w miasteczku akademickim Kortowo w Olsztynie.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Nol
26 sierpnia 2022 16:29

Impra sponsorowana przez Niemców którzy liczą że popierając daną opcje polityczną będą później dzięki niej mogli realizować swoje interesy.Miłośnicy ryżego kłamcy najpierw załatwią nam wprowadzenie euro a potem radosne wyjazdy na szparagi.

Bez wątpienia
26 sierpnia 2022 16:16

Ten warszawski szambiarz to opcja pro niemiecka.Stawiam na to że wykolegują Ukraińców.

Popularne
Ogłoszenia