3 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Po nawałnicy zakaz wstępu na leśną ścieżkę edukacyjną „Jasne”

IławaPo nawałnicy zakaz wstępu na leśną ścieżkę edukacyjną "Jasne"
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nadleśnictwo Susz wprowadziło czasowo całkowity zakaz wstępu na teren popularnej wśród turystów leśnej ścieżki edukacyjnej „Jasne” w okolicy Siemian. Powodem jest konieczność uprzątnięcia wiatrołomów po niedzielnej nawałnicy.

reklama

W opublikowanym w środę komunikacie nadleśnictwo podało, że zakaz wstępu na ścieżkę „Jasne” obowiązuje do 23 sierpnia. To skutek lokalnej nawałnicy, która w ostatnią niedzielę wyrządziła znaczne szkody w okolicy Siemian.

Nadleśniczy Bogumił Sobotka powiedział, że obecnie cała ścieżka edukacyjna jest zawalona wiatrołomami. W poprzek trasy leżą przewrócone drzewa, co praktycznie uniemożliwia poruszanie się. Ich uprzątnięcie może potrwać kilka dni.

reklama

„Istnieje niebezpieczeństwo przebywania tam osób postronnych, więc ścieżkę musieliśmy zamknąć na kilka dni, żeby nikomu nic się nie stało” – wyjaśnił.

Jak trafnie prognozować pogodę? Na UWM powstaje nowy system

To jedyne miejsce w lasach nadleśnictwa, gdzie trwająca kilkanaście minut burza i towarzyszące jej silne porywy wiatru wyrządziły takie szkody w drzewostanie. Według nadleśniczego trwa jeszcze ich szacowanie, ale można przypuszczać, że zostało zniszczonych kilka tys. metrów sześciennych drewna.

reklama

W czasie niedzielnej nawałnicy chwile grozy przeżyli turyści wypoczywający w jednym z ośrodków nad Jeziorakiem w Siemianach. Powalone drzewa i połamane konary uszkodziły tam 11 samochodów i dachy dwóch domków letniskowych. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Popularna wśród turystów ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Jasne” w leśnictwie Jeziorno zaczyna się i kończy na tzw. leśnym miejscu postojowym, przy drodze z Siemian do Jerzwałdu.

Dla początkujących piechurów wytoczony jest szlak żółty (3 km), dla bardziej zaawansowanych – szlak czerwony (4,5 km) z dodatkową trasą wokół jeziora Jasne. Najwytrwalsi turyści mogą połączyć przejście tej ścieżki z odwiedzeniem rezerwatu kormoranów nad jeziorem Czerwica (łącznie 11 km).

IMGW: w weekend w regionie możliwe deszcze i burze

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama