9 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Z Warmii i Mazur odleciały bociany

WiadomościZ Warmii i Mazur odleciały bociany
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Z Warmii i Mazur odleciały już bociany – większość gniazd jest już kompletnie pustych. Ptaki, które jeszcze są w regionie, prawdopodobnie nie będą zimowały w Afryce, lecz w południowej Europie.

reklama

Gospodarstwo Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Żywkowie o odlocie bocianów poinformowało w mediach społecznościowych.

„Nagle zrobiło się cicho i pusto. Do dziś trudno przyzwyczaić się nam do braku ich klekotu za oknem. W Żywkowie zapanowała cisza i tylko piękne lato i krajobrazy wynagradzają nam widok pustych bocianich gniazd” – napisali ornitolodzy.

reklama

Bociany, które już odleciały z Warmii i Mazur, będą zmierzały w najbliższych dniach do Afryki, gdzie spędzą zimę. Nie wszystkim ptakom uda się tam dolecieć. Ptaki, które jeszcze są w regionie, prawdopodobnie nie podejmą próby wylotu do Afryki, tylko zimę spędzą na południu Europy, żerując tam często na wysypiskach śmieci.

Prawie dwie tony śniętych ryb zebrano ze zbiornika wodnego w powiecie olsztyńskim

W tym roku w Żywkowie było mniej bocianów niż w poprzednich latach – zajętych było 35 gniazd, zwykle było o 10 więcej. Niektóre pary nie doczekały się też młodych. Ornitolodzy będą obserwować i analizować, z jakiego powodu liczba bocianów w Żywkowie się zmniejszyła.

reklama

Ornitolodzy od lat alarmują, że warunki środowiskowe dla bocianów zmieniają się na niekorzyść – wysychanie małych oczek wodnych i rowów melioracyjnych, duże monokulturowe uprawy i brak miedz nie służą bocianom. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama