-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowoczesny angiograf w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

OlsztynNowoczesny angiograf w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Jeszcze bezpieczniejsze i dużo krótsze operacje, z zaledwie kilkumilimetrowym nacięciem, bez ryzyka dużych krwawień i powikłań – takie możliwości stwarza wysokiej klasy angiograf, czyli aparat umożliwiający obrazowanie naczyń krwionośnych człowieka. Od niedawna w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie znajduje się jedyny taki aparat w północno-wschodniej Polsce i jeden z nielicznych działających w szpitalach pediatrycznych w kraju. – Wykonane do tej pory z zastosowaniem angiografu zabiegi guzów oraz wad, urazów odbyły się bez powikłań z pełnym sukcesem terapeutycznym – podkreśla dr n. med. Grzegorz Wasilewski, koordynator Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

reklama

Od maja br. działa w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie Pracownia Badań Naczyniowych, która powstała na bazie jednej z sal operacyjnych. Jest ona wyposażona w najnowocześniejszy angiograf, czyli aparat służący do obrazowania naczyń krwionośnych. Zakupiony angiograf jest jednym z najlepiej wyposażonych aparatów do zabiegów radiologii interwencyjnej z zakresu onkologii, dostępnych na rynku. Dodatkowo został zakupiony aparat usg i strzykawka automatyczna do podania środka kontrastowego.

– W Pracowni Badań Naczyniowych możemy wykonywać pełne spektrum zabiegów z zakresu radiologii i neuroradiologii zabiegowej – podkreśla dr n. med. Grzegorz Wasilewski, koordynator Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Zabiegi te polegają na badaniu naczyń, ocenie unaczynienia, np. guzów. W zależności od schorzenia możemy zamykać (embolizacja) albo poszerzać tętnice, żyły także z jednoczasowym podaniem leków. Ze względu na multidyscyplinarność naszego szpitala w pracowni są planowane i możliwe do wykonana zabiegi z zakresu chirurgii pediatrycznej (naczyniowej), onkologii (radiologia zabiegowa jest aktualnie na świecie czwartym filarem leczenia chorób onkologicznych po chemioterapii, radioterapii i chirurgii), chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, a także innych specjalności w zależności od problemu leczniczego.

reklama

Aktualnie w Pracowni Badań Naczyniowych Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wykonujemy:
– pełen zakres diagnostyki chorób naczyń z wykorzystaniem angiografu;
– zabiegi embolizacji guzów przed operacją w celu zmniejszenia ryzyka krwawienia
śródoperacyjnego lub ułatwienia wykonania samej resekcji guza;
– embolizację miejsc krwawienia, np. u pacjenta po urazie;
– embolizację wad naczyniowych wrodzonych;
– zabiegi leczenia endolaskularnego tętników, malformacji naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego i naczyń obwodowych;
– chemoembolizacje guzów, czyli zamykanie naczyń zaopatrujących guz z jednoczasowym
podaniem chemioterapeutyku;
– diagnozowanie i leczenie zwężeń układu żylnego, np. poszerzania żył.

Dramatyczny przypadek chłopca z dysplazją włóknistą kości

Utworzenie Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jest zgodne z najnowocześniejszymi trendami światowymi, by leczyć małoinwazyjnie, bez wykonywania dużych nacięć (zabiegi są wykonywane zwykle z 4-milimetrowym nacięciem skóry), podobnie do metod laparoskopowych – zaznacza dr n. med. Grzegorz Wasilewski. – W niektórych chorobach jest to jedyna możliwa metoda leczenia. Dzięki możliwości wykonania badań i zabiegów naczyniowych zwiększył się zakres możliwości terapeutycznych, stosowanych w naszych oddziałach: Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zmian Naczyniowych, w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, w Oddziale Neurologii Dziecięcej z Pododdziałem Neurogenetyki i Chorób Rzadkich oraz w Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Pracownia Badań Naczyniowych stanowi również doskonałe uzupełnienie Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej, ponieważ radiologia zabiegowa jest stale rozwijającą się, coraz częściej stosowaną metodą leczenia w onkologii dzieci.

reklama

Zabiegi w Pracowni Badań Naczyniowych wykonuje zespół lekarzy, pielęgniarek i techników elektroradiologii. Osobą koordynująca jest dr n. med. Grzegorz Wasilewski, radiolog i neuroradiolog zabiegowy z wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu procedur wewnątrznaczyniowych.
– Nasz zespół ściśle współpracuje z lekarzami i pielęgniarkami z oddziałów szpitala – dodaje dr n. med. Grzegorz Wasilewski. – Każdy pacjent przed zabiegiem jest wnikliwie konsultowany przez zespół lekarzy (lekarz oddziału, radiolog interwencyjny, radiolog diagnosta, anestezjolog), aby wybrać najlepszą metodę proponowanego leczenia oraz omówić cel i zakres zabiegu.

Szpital w Olsztynie ma jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie stomatologiczne dla dzieci


Wykonane do tej pory zabiegi guzów czy też wad, urazów odbyły się bez powikłań z pełnym sukcesem terapeutycznym (mniejsza utrata krwi w trakcie operacji po embolizacjii, łatwiejsze wycięcie guzów, brak konieczności wykonania dużych operacji klatki piersiowej czy jamy brzusznej).

Pierwsze zabiegi z zastosowaniem angiografu przeprowadzili już m. in. chirurdzy szczękowo-twarzowi z naszego szpitala.
– Angiograf wykorzystujemy głównie do zamykania świateł naczyń, które doprowadzają krew do zmian patologicznych w postaci naczyniaków czy mocno unaczynionych guzów, żeby można je było bezpiecznie usunąć – mów dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Angiograf można również wykorzystywać do zamknięcia naczyń, które odżywiają patologiczne struktury wewnątrz ciała. Angiograf służy także do udrożniania naczyń krwionośnych. Wiele zabiegów, które byłyby obarczone olbrzymim ryzykiem krwotoku (np. usunięcie guzów
naczyniowych jamy ustnej czy gardła), można z zastosowaniem angiografu bezpiecznie wykonać. Operacje, które mogłyby być wielogodzinne z ryzykiem wykrwawienia się pacjenta, możemy przeprowadzić bardzo bezpiecznie w dużo krótszym czasie.

Angiograf ze zintegrowanym aparatem usg został zakupiony w ramach projektu pt. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”, finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Koszt zakupu angiografu ze zintegrowanym aparatem usg oraz przystosowanie pomieszczenia do zamontowania aparatu wynosi ok. 4 mln zł.

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Tylko Konfederacja
13 sierpnia 2022 09:42

Niewarzne czy są angografy czy ich niema. warzne żeby rzydzi nami nie żondzili.

Popularne
Ogłoszenia

Dwie placówki z Olsztyna w konkursie na szpital onkologiczny dziesięciolecia!

„Alpiniści dla WOŚP” w odwiedzinach u pacjentów Szpitala Dziecięcego