-5 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Rocznica koronacji obrazu Marki Bożej w Św. Lipce

KętrzynRocznica koronacji obrazu Marki Bożej w Św. Lipce

W czwartek odbędą się uroczystości związane z rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej w bazylice w Świętej Lipce. Ceremonia ta ma odbyć się po południu i będzie świętowana Mszą Świętą. Podczas tej uroczystości kościół będzie zamknięty dla zwiedzających, a nie będzie również koncertu organowego z ruchomymi figurami. Turyści będą mogli zwiedzać jedynie krużganki.

reklama

Sanktuarium w Świętej Lipce jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych na Mazurach. W pięknym, barokowym kościele znajdują się organy, na których porusza się 12 figur, przedstawiających sceny związane ze Zwiastowaniem.

Obraz Matki Bożej Świętolipskiej, nazywany również Matką Jedności Chrześcijan, znajdujący się w Sanktuarium w Świętej Lipce, został wykonywany w 1640 roku na zlecenie jezuitów przez Bartłomieja Pensa, belgijskiego artystę mieszkającego w Elblągu. Po zajęciu tego miasta przez Szwedów w 1657 roku artysta ten przeniósł się na stałe do Wilna. Srebrną sukienkę na obraz wykonał złotnik z Królewca Samuel Gräwe.

reklama

Jeden z najważniejszych momentów w historii obrazu to przyozdobienie go koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, który celebrował wtedy sumę razem z przyszłym papieżem Janem Pawłem II, który dekretem z 24 lutego 1983 roku nadał kościołowi w Świętej Lipce godność Bazyliki Mniejszej.

źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Cheniek
11 sierpnia 2022 17:16

Byłem kiedyś w świętej cipce

Polecane
Ogłoszenia