22 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Prawie 80% obywateli Ukrainy pracowało niezgodnie z przepisami

WiadomościPrawie 80% obywateli Ukrainy pracowało niezgodnie z przepisami

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do 31 lipca przeprowadzili 78 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców na terenie Warmii i Mazur. Kontrolami objęto prawie 3 600 obcokrajowców i stwierdzono, że blisko 880  osób pracuje niezgodnie z przepisami.

reklama

W większości, bo prawie 80%. zatrudnionych niezgodnie z przepisami było obywateli Ukrainy. Natomiast pracujących nielegalnie Gruzinów było 12%, Białorusinów 4%. Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były praca bez wymaganego zezwolenia, powierzenie pracy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu czy oświadczeniu.

Najwięcej cudzoziemców nielegalnie pracowało na budowie 29%, w firmach pośredniczących w zatrudnianiu 17%. Natomiast w gastronomii i produkcji po 15%, a w usługach 10%.

reklama

Od początku roku do końca lipca sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 83 tys. zł.

W analizowanym okresie największe uchybienia w powierzeniu pracy cudzoziemców stwierdzono w firmie pośredniczącej w zatrudnianiu. Właściciel przedsiębiorstwa z powiatu działdowskiego skierował 265 osób bez umowy do pracy w zakładach mięsnych w powiecie gdańskim i wrocławskim. Ponadto wobec 765 nie dopełnił obowiązku powiadomienia urzędów o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.

Za nielegalne powierzenie pracy obywatelom Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji, pracodawcy grozi kara grzywny do 30 tys. zł.

reklama

źródło: SG

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
9 sierpnia 2022 14:52

A przy budowie tej urojonej Uranii mieli umowy?

Polecane