14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Alkomaty: który jest najlepszy i co to jest kalibracja alkomatu?

Materiał partneraAlkomaty: który jest najlepszy i co to jest kalibracja alkomatu?

Alkomaty: który jest najlepszy i co to jest kalibracja alkomatu?

Potrzeba sprawdzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu dotyczy wielu kierowców, którzy chcą uniknąć poważnych problemów. Precyzyjny alkomat powinien więc być obecny podczas rodzinnych imprez czy weekendów ze znajomymi, w czasie których trzeba zasiąść za kółkiem, ale które urządzenia są naprawdę skuteczne? Jak powinno się je kalibrować alkomat, żeby uzyskać najlepsze pomiary? Już wyjaśniamy!

reklama
alkomaty

Profesjonalny alkomat elektrochemiczny

Ze wszystkich alkomatów dostępnych dzisiaj na rynku najlepszym okazuje się być urządzenie wyposażone w sensor elektrochemiczny. Testy i codzienna praktyka dowodzi, że tego rodzaju alkomaty najlepiej sprawdzą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Aby cieszyć się najbardziej profesjonalnym urządzeniem z tej kategorii, trzeba jednak zapłacić nawet i 3000 zł, ale to dotyczy sytuacji o charakterze przemysłowym, gdy trzeba skontrolować większą liczbę osób we względnie krótkim czasie. Jeśli zaś szuka się czegoś do użytku osobistego, naprawdę dobry alkomat elektrochemiczny można dostać w internecie za kilkaset złotych. Są i tańsze modele, aczkolwiek ich wynik pomiaru nie będzie tak wiarygodny, jak w przypadku sprzętu z sensorem elektrochemicznym, a i samo urządzenie okaże się mało wytrzymałe na przestrzeni czasu.

Alkomaty policyjne to często sprzęt elektrochemiczny właśnie. Ich zastosowanie jest tak powszechne ze względu na jakość pomiarów, które są wyświetlane z dokładnością do trzech miejsc po przecinku. Margines błędu w tym wypadku wynosi jedyne 0,02 mg/l, czyli bardzo mało w porównaniu z technologią półprzewodnikową na przykład. Alkomaty osobiste cechują się zbliżoną precyzją co te policyjne, więc naprawdę warto wyposażyć się w takie cacko, nie sądzisz?

reklama

Kalibracja alkomatu

Każdy alkomat działa przez jakiś czas, ale w końcu przychodzi pora, gdy trzeba go skalibrować. To dotyczy wszystkich alkomatów, choćby najdroższych. Możliwość kalibracji oferują często profesjonalne sklepy, które sprzedają alkomaty, tak więc warto tam zajrzeć i sprawdzić ofertę. Jeśli chodzi o samodzielne kalibrowanie sprzętu do użytku domowego… lepiej tego nie robić, o ile nie jest się inżynierem z dostępem do stosownego laboratorium.

Aby mogła być przeprowadzona kalibracja alkomatu, potrzebne są odpowiednie warunki. Chodzi o symulatory wydechu oraz dobrą wilgotność powietrza czy chociażby wzorcową zawartość alkoholu w mieszance mającej “udawać” oddech człowieka pod wpływem alkoholu. To bardzo ważne, ponieważ proces kalibracji alkomatu może wymagać kilku podejść, więc stężenie alkoholu za każdym razem musi być identyczne. Do tego trzeba mieć odpowiednie oprogramowanie oraz wiedzę, oczywiście, aby nie popełnić błędów i dobrze wyregulować alkomat elektrochemiczny. Jednym z dłużej działającym sklepem i serwisem alkomatów w Polsce jest Alkopatrol.pl, który swą siedzibę ma w Pabianicach przy ul.Łaskiej 80A, jednak jeśli nie jesteście z Pabianic możecie do nich wysłać alkomat do kalibracji, a po kalibracji serwis odeśle go do Was za pobraniem. Cena kalibracji alkomatów AlcoFind i Promiler nie jest wygórowana, a cała operacja kalibracji alkomatu trwa około 24h, kalibrują oni większość modeli alkomatów dostępnych na rynku. Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie https://alkopatrol.pl/Kalibracja-alkomatu w zakładce „Kalibracja alkomatu”. 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia