reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Czystość wody przemysłowej – jakie ma znaczenie?

Materiał zewnętrznyCzystość wody przemysłowej - jakie ma znaczenie?

W przemyśle, podobnie jak ma to miejsce w gospodarstwach domowych, woda używana jest zarówno do picia (woda pitna), jak i do celów gospodarczych. Oprócz tego wykorzystywana jest wprost w procesie produkcyjnym. Istnieje wiele gałęzi przemysłu, w tym gastronomiczny, spożywczy, piekarniczy, ale też farmaceutyczny, kosmetyczny, a nawet budowlany, gdzie brak dostępu do wody spowodowałby niemożność działania tego przemysłu. Z kolei czystość wody przemysłowej ważna jest w równie dużym stopniu, jak to, aby czysta woda płynęła w naszych domowych kranach.

Woda w gastronomii

reklama

Gastronomia oraz szeroko rozumiany przemysł spożywczy jest idealnym przykładem, obrazującym jak ważna jest czysta woda w zakładach produkcyjnych. Woda jest w przypadku gałęzi związanych z produktami spożywczymi wykorzystywana niemal na każdym kroku. Potrzebna jest oczywiście do produkcji samych artykułów spożywczych. Firmy produkujące żywność bowiem wykorzystują wodę do przygotowywania tych produktów, podobnie jak restauracje czy bary korzystają z wody, aby przygotować gościom posiłki. Jednak jeszcze zanim powstanie finalny produkt spożywczy, woda zużywana jest do mycia żywności i do wszelkich procesów takich jak mrożenie, chłodzenie itp. Oprócz tego niezbędne jest też czyszczenie wykorzystywanego sprzętu, mycie i płukanie narzędzi oraz wiele innych czynności okołoprodukcyjnych, które składają się na powstanie gotowego produktu spożywczego. Biorąc pod uwagę kontakt z żywnością, oczywiste jest, że nie może być ona zanieczyszczona. Pod względem parametrów fizyczno-chemicznych oraz bakteriologicznych musi spełniać normy, które dopuszczają taką wodę do użytku. Badanie wody musi wskazywać spełnianie przez nią określonych norm, uwzględnionych w przepisach. Parametry te mogą różnić się między sobą — największy rygor co do składu wody oczywiście tyczy się tej cieczy, który wchodzi w skład produktu spożywczego (lub bezpośrednio służy jego przygotowaniu) ponieważ spożycie wody zanieczyszczonej mogłoby być powodem narażenia zdrowia i życia.

Kosmetyki – dlaczego uzdatnia się wodę?

Woda w przemyśle kosmetycznym stanowi bazę, na której powstają kosmetyki kolorowe, balsamy czy kremy. Jako że kosmetyki mają bezpośredni kontakt ze skórą, czystość wody, podobnie jak w przemyśle spożywczym, kluczowa jest pod względem zachowania bezpieczeństwa — w tym przypadku chodzi głównie o kwestie dermatologiczne. Pieczę nad czystością wody w przemyśle kosmetycznym pomaga utrzymywać między innymi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223\2009 zgodnie z którym producenci kosmetyków powinni wykonywać badania mikrobiologiczne wytwarzanych produktów kosmetycznych i określać ilość wykrywanych bakterii tak, aby konsumenci kupujący kosmetyki mogli być pewni, że gotowy produkt im nie zaszkodzi. Oprócz tego jakość wody może wpłynąć na właściwości samych kosmetyków. Przykładowo, uzdatnianie wody poprzez usuwanie z niej medali ciężkich, takich jak mangan, żelazo, jony wapnia czy magnez uzyskuje się zmiękczenie twardej wody. Dzięki temu lepiej sprawują się kosmetyki myjące, takie jak pianki, mydła, szampony, żele pod prysznic. Usuwanie minerałów z wody używanej do produkcji tych kosmetyków sprzyja późniejszemu wytwarzaniu się piany przy użyciu gotowego kosmetyku, co z kolei może wpływać na właściwości czyszczące oraz walory zmysłowe.

reklama

Istnieje jeszcze sporo gałęzi przemysłu, gdzie czystość wody ma ogromne znaczenie. Produkcja leków w przemyśle farmaceutycznym jest jedną z nich. Woda używana do produkcji leków, które później trafiają do aptek czy szpitali, musi nie tylko sprzyjać utrzymaniu właściwości leczniczych danych wyrobów, ale też zapewniać obojętność pod waletem wpływu na organizm pacjentów. Przemysł ciężki z kolei gdzie użycie układów klimatyzacji, wentylacji, instalacji grzewczych i chłodniczych, kotłów itp., jest ogromne, wzrasta ryzyko rozwoju bakterii, dla których tego typu układy hydrauliczne są świetnym siedliskiem. Dzięki firmom jak granimex.com.pl umożliwiającym odpowiednie oczyszczanie wody, każdy zakład produkcyjny, niezależnie od branży, może bez problemu wprowadzić taki system oczyszczania, który do minimum ograniczy niebezpieczeństwo związane z bakteriami i zapewni prawidłowe jej właściwości.

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×