-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Stowarzyszenie Patria Nostra uruchamia trzy punkty transgranicznej pomocy prawnej

OlsztynStowarzyszenie Patria Nostra uruchamia trzy punkty transgranicznej pomocy prawnej

Od 1 sierpnia Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna uruchamia trzy punkty transgranicznej pomocy prawnej – dwa w Polsce: w Warszawa i w Olsztynie oraz jeden na Ukrainie, w Tarnopolu. W punktach przyjmowane będą zgłoszenia osób, które chcą bezpośrednio skontaktować się z ukraińskim adwokatem.

reklama

„Nasze stowarzyszenie dostrzegło, że pojawiła się olbrzymia nisza prawna – udzielanie pomocy rodzinom ukraińskim, ale bezpośrednio na Ukrainie. Są bowiem sprawy, których polski prawnik z poziomu naszego kraju nie załatwi. Jedynie prawnik ukraiński i na Ukrainie w ramach pomocy transgranicznej. Natomiast sprawy części rozdzielonych rodzin, pozostałych na Ukrainie, potrzebują pomocy w Polsce, udzielonej przez polskiego prawnika”- poinformował mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra z Olsztyna dodając, że porady i konsultacje będą bezpłatne.

Partnerem z Ukrainy jest adwokat Ludmiła Semenenko z Tarnopola.

reklama

Jak podał mec. Obara, wybór mec. Ludmiły Semenenko na partnera nie jest przypadkowy. Najbardziej znana sprawa sądowa, jaką prowadziła mec. Semeneko, to odzyskanie klasztoru dla Sióstr Niepokalanek założonego w Jazłowcu w 1863 r. przez błogosławioną Marcelinę Darowską.

Wspomniał, że w 1946r. Niepokalanki wyjechały wraz z polskimi mieszkańcami Jazłowca do Polski. Po upadku ZSRR siostry Niepokalanki wróciły do Jazłowca, gdzie już od 30 lat pomagają potrzebującym, niezależnie od wyznania i narodowości. 1 września 1999 roku metropolita lwowski abp Marian Jaworski ustanowił w klasztorze kaplicę zakonną – sanktuarium Matki Marceliny Darowskiej. Dzięki pomocy adw. Ludmiły Semenenko, w 2008r. władze ukraińskie, na drodze sądowej, zwróciły im klasztor.

reklama

„Porady prawne transgraniczne oraz ewentualna reprezentacja, dotyczyłyby przede wszystkim świadczenia pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego, w tym dochodzenie np. alimentów na rzecz jednego z małżonków oraz dzieci, regulacji praw rodzicielskich, regulacji problemów prawnych w związku ze śmiercią lub zaginięciem współmałżonka” – wyjaśnił mec. Obara.

Dodał, że obok uruchomienia punktów transgranicznej pomocy prawnej, Stowarzyszenie zamierza też – wspólnie z adw. L. Semenenko – wytoczyć pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej za straty osób fizycznych wynikłe z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Chodzi o dochodzenie zadośćuczynienia i odszkodowania za straty moralne (śmierć osoby bliskiej, doznanie uszczerbku na zdrowiu, kalectwo itp.) oraz za straty materialne (zniszczenie mienia, na przykład domu czy mieszkania itp.) 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
jan
1 sierpnia 2022 15:58

hahahahahahaha więcej studentów trzeba zatrudnić

Popularne
Ogłoszenia