9 C
Olsztyn
czwartek, 29 września, 2022
reklama

Podpisano kontrakt programowy. Do naszego regionu trafi ok. 1,8 mld euro

GiżyckoPodpisano kontrakt programowy. Do naszego regionu trafi ok. 1,8 mld euro
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kontrakt programowy dla woj. warmińsko-mazurskiego o wartości 1 mld 786 mln euro podpisali w piątek w Giżycku minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz marszałek tego województwa Gustaw Brzezin.

reklama

Warmińsko-mazurskie jest 10. regionem, które zakończyło negocjacje kontraktu programowego z MFiPR. Jest to rodzaj umowy pomiędzy rządem a zarządem województwa, w której wskazane zostaną konkretne inwestycje, ważne dla regionu i całej Polski – przypomniano podczas konferencji po podpisaniu dokumentu.

Minister Puda przyznał, że negocjacje z tym województwem trwały dosyć długo, bo przedstawiciele marszałka bardzo skutecznie zabiegali o to, żeby do regionu trafiło więcej środków, w czym wspierali ich parlamentarzyści z Warmii i Mazur. „W czerwcu 2022 r., czyli już na sam koniec negocjacji, pula środków dla województwa warmińsko-mazurskiego została zwiększona o ponad 54,7 mln euro” – powiedział.

reklama

Środki te zwiększą pulę Europejskiego Funduszu Społecznego. Ostatecznie więc w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027 w ramach nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur region otrzyma do wykorzystania 1 mld 786 mln euro.

„Podpisanie kontraktu programowego otwiera drogę do wspólnych negocjacji rządu i samorządu z Komisją Europejską programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Pieniądze te wraz ze środkami krajowymi będą wspierać najważniejsze potrzeby rozwojowe regionu i Polski – mówił minister.

Samorząd Olsztyna przystąpi do najnowszego rządowego programu "Ciepłe mieszkanie"
reklama

Jak zaznaczył, dzięki funduszom unijnym i pieniądzom krajowym region staje się coraz bardziej konkurencyjny i poprawi się jakość życia mieszkańców. „Środki te pomogą pokonać dysonans rozwojowy regionu i realizować inwestycje drogowe, kolejowe, rozwijać infrastrukturę turystyczną i szeroko rozumiany kapitał społeczny – dodał szef MFiPR.

W ramach Kontraktu Programowego dla Warmii i Mazur uzgodniony został pakiet przedsięwzięć priorytetowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa: począwszy od inwestycji wspierających przedsiębiorców i gospodarkę, poprzez inwestycje ukierunkowane na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ochronie środowiska, aż po inwestycje wychodzące naprzeciw istotnym potrzebom społecznym.

Znaczną część pieniędzy zarząd województwa planuje przeznaczyć na realizację przedsięwzięć dla turystyki i kultury. Na wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych (EFRR) zaplanowano alokację w wysokości 94 mln euro.

Inwestycje w obszarze turystyki mają wykorzystywać naturalne walory regionu, minimalizując oddziaływanie na środowisko przyrodnicze dzięki m.in. zastosowaniu ekologicznych rozwiązań oraz kierunkowaniu ruchu turystycznego. Rozwój oferty turystycznej będzie oparty o inwestycje w rozbudowane produkty sieciowe wysokiej jakości umożliwiające podniesienie konkurencyjności regionu na arenie krajowej i międzynarodowej, a także wydłużenie sezonu turystycznego.

KAS zaostrza kurs wobec podatników. W pół roku urzędnicy wystawili mandaty na ponad 35 mln zł

W zakresie kultury inwestycje skierowane będą na unowocześnienie i dywersyfikację oferty oraz utworzenie szlaków kulturowych w regionie. Ważnym aspektem będzie zastosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych zarówno w badaniach, konserwacji, jak i prezentacji oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Odpowiedzialne wykorzystanie zasobów kulturowych regionu oraz inwestycje w obiekty zabytkowe ma rozbudować ofertę turystyczną.

Minister Puda zaznaczył, że województwo warmińsko-mazurskie jest również jednym z sześciu regionów, które zostanie objęte programem Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – może liczyć na wsparcie ok. 0,4 mld zł

Zgodnie z unijnymi przepisami fundusze unijne muszą wspierać przede wszystkim innowacyjność, gospodarkę niskoemisyjną oraz realizować cele klimatyczne. Inwestycje powinny również w jak największym stopniu wpisywać się w cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Według przyjętej przez rząd Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, około 33,3 mld euro otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynując politykę regionalną, współpracuje ze wszystkimi samorządami. Kontrakt programowy stanowi praktyczny wyraz tej współpracy.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama