26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe

OlsztynW 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe

1 sierpnia o godzinie 17.00, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, na minutę zostaną włączone syreny alarmowe upamiętniając 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – donosi Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

reklama

W ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostanie nadany akustyczny sygnał alarmowy trwający 1 minutę, co ma na celu równocześnie uhonorowanie pamięci powstańców. Urząd wojewódzki prosi jednocześnie o przekazanie informacji mieszkańcom oraz zgodnie z zarządzeniem prosi o poinformowanie podległych jednostek samorządu terytorialnego i lokalnych mediów z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem o włączeniu syren.

Dźwięk syren ma przypomnieć o tragicznych wydarzeniach z czasów Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło walczyć o wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Walki trwały 63 dni, a Powstanie upadło 3 października 1944 roku. W efekcie zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK oraz od 150 do 180 tysięcy cywilów, a Warszawa została zniszczona przez Niemców.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Pola
31 lipca 2022 14:02

No i po co?

Polecane