10 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe

OlsztynW 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 sierpnia o godz.17.00, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe – poinformował w piątek Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

reklama

W ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 min. Uprzejmie proszę o przekazanie tej informacji mieszkańcom- przekazał Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

W zarządzeniu wojewoda prosi o przekazanie informacji podległym jednostkom samorządu terytorialnego i poinformowanie lokalnych mediów z minimum 24 godzinny wyprzedzeniem o włączeniu syren alarmowych.

reklama

Dźwięk syren ma przypomnieć o wydarzeniach sprzed 78 lat. 1 sierpnia 1944 roku około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło walkę o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, przed wkroczeniem do stolicy wojsk radzieckich.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy nadał jednemu z placów w Olsztynie imię gen. Marka Bezruczki

Powstanie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama