W czwartek 28 lipca w Parku Kusocińskiego odbyła się konferencja prasowa partii Razem w Olsztynie. Konferencja dotyczyła kuriozalnej decyzji OSiR i władz miasta dotyczącej zamknięcia Skateparku w Parku Kusocińskiego.
W Konferencji wzięli udział Bartosz Grucela, Członek Zarządu Krajowego Razem i Radny Osiedla Kormoran w Olsztynie oraz Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkini Zarządu Okręgu olsztyńskiego Razem i Radna Osiedla Śródmieście w Olsztynie.
“Podczas konferencji prasowej przedstawiliśmy pismo do Prezydenta miasta w którym apelujemy o ponowne rozważenie ostatecznej decyzji ws. likwidacji skateparku. Domagamy się by miasto, OSiR, które przez swoje zaniechania dopuściło do takiej degradacji tego terenu, by podjęło niezbędne remonty i przywróciło miejsce z którego korzysta młodzież w każdym wieku. Od młodych adeptów skateboardingu próbujących swoich sił na podstawowych hulajnogach po bardziej doświadczone osoby. Skatepark i Park Kusocińskiego to jest miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców okolicznych osiedli. Tutaj młodzież z bloków przychodziła i mogła pojeździć na deskach. Miasto mówi, że teraz można korzystać z terenu na Plaży Miejskiej. Czy rodzice mają wysyłać dzieci samopas na Plażę Miejską? Jak mają idealne miejsce do rekreacji w pobliżu. Nie może tak być” – mówiła Małgorzata Matuszewska-Boruc. Bartosz Grucela podkreślił, że niszczenie skateparku to konsekwencja zaniedbywania tego rejonu miasta przez Urząd Miasta od wielu lat – “Ten Skatepark, ta ławka bez jednej deski; księżycowy chodnik dalej w kierunku ul. Dworcowej, zwisające nie obcięte gałęzie nad ciągami pieszymi; zarastające stawki. To przykład tego jak miasto nie dba o ten teren. Skatepark został zamknięty po OSIR go nie konserwował. Jedyną rzeczą, którą zrobiono w parku to jest nowe oświetlenie. Zostało to zrobione, bo to był projekt z Budżetu Obywatelskiego – mojego autorstwa. Pismo trafi do Prezydenta Olsztyna i wszystkich Radnych Miasta. Razem oczekuje szybkiej interwencji i realnych działań oraz inwestycji, które służyć będą całemu miastu, również starszym Osiedlom, a nie tylko wzdłuż linii tramwajowej czy na Targu Miejskim”.
Na konferencji prasowej poruszany był także temat przyszłości Olsztyńskiego Roweru Miejskiego i spotkania przedstawicieli Okręgu olsztyńskiego Razem z Prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem. Bartosz Grucela przypomniał, że czeka na ponowne uruchomienie ORM. Na spotkaniu u Prezydenta miasta ten zasłaniał się kwestiami finansowymi, że gmina nie ma pieniędzy. “Jeśli jednak porówna się Olsztyna do innych miast wojewódzkich (Zielonej Góry, Lublina) czy miast powiatowych (Łomża, Suwałki) to ktoś tutaj szuka łatwej wymówki by nie wprowadzić takiego rozwiązania” – powiedział Grucela.
Zapowiedział, że wraz z posłanką Pauliną Matysiak z Razem przygotowują interpelację do Ministerstwa Infrastruktury, w której posłanka będzie pytać o możliwość utworzenia Funduszu Celowego na rozwój systemów rowerów miejskich w miastach, w których według włodarzy “się nie da”. Na zakończenie konferencji Małgorzata Matuszewska-Boruc opowiedziała o ostatnim spotkaniu u Prezydenta Miasta Olsztyna i wymieniła szereg spraw, m.in wyspy ciepła, brak finansowania dla Rad Osiedla, problematyczne nowe nasadzenia, w których czekają na odpowiedź od Prezydenta. “Staramy się raz, dwa razy w roku spotkać z Prezydentem i przedstawicielami Ratusza by w rzeczowej rozmowie przekazać włodarzom swoje i mieszkańców uwagi i otrzymać wyjaśnienia. Próbujemy różnymi drogami, nie tylko konferencjami lub kolejnymi pismami wpływać na miasto by te było przyjaźniejsze mieszkańcom” – powiedziała Matuszewska-Boruc.
Ważne, że wagoniki będą – to jest grzyma idea. Dzieciaki za jakieś 5 lat będą sobie mogły wagonikiem kawałek podjechać a potem autobusem na plażę.
Tłumaczenie OSIR ,że dzieci mogą korzystać z skateparku na plaży miejskiej przypomina mi słynną scenę z filmu Miś na lotnisku Okęcie, kiedy to cieć mówi chcącym skorzystać z tarasu widokowego że przeprasza ale taras widokowy jest nieczynny a najbliższy taras widokowy znajduje się na lotnisku we Wrocławiu