20 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Dziecko straciło kawałek ucha. 10-latek bawił się na plaży, gdy zaatakował go nagle pies Akita

IławaDziecko straciło kawałek ucha. 10-latek bawił się na plaży, gdy zaatakował go...

Policjanci interweniowali w związku z pogryzieniem dziecka przez psa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 10 – latek bawił się na plaży kiedy to ugryzł go w ucho pies. Chłopiec z poważną raną ucha został przetransportowany do szpitala w Olsztynie.

reklama

Wczoraj (28.07.2022 r.) kilka minut po godzinie 13:00 policjanci otrzymali informację o pogryzieniu dziecka przez psa. Funkcjonariusze od razu pojechali na miejsce. W trakcie czynności ustalili, że 10 -latek bawił się na plaży ze swoimi kolegami. W pewnym momencie z niewyjaśnionej przyczyny pies rasy Akita podbiegł do chłopca i odgryzł mu kawałek ucha. Właścicielka  próbowała odciągnąć zwierzę ale było już za późno. Policjanci ustalili, że kobieta leżała na kocu a pies znajdował się obok niej. 10 – latek z poważną raną ucha został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. Właściciel zwierzęcia oświadczył, że pies był szczepiony a Akita jest psem obronnym i prawdopodobnie chłopiec podszedł zbyt blisko kobiety dlatego zwierzę zaatakowało dziecko. Jednak dokładne okoliczności pogryzienia przez psa będą ustalać policjanci.

Funkcjonariusze  apelują o szczególną ostrożność w przypadku kontaktu z czworonogami.

reklama

Pamiętajmy !

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”

reklama

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody dziecku czy osoby dorosłej. Często zdarzają się również uszkodzenia rzeczy przez zwierzę. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone. Zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3).

Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:

Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne.

Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

źródło: KPP Iława

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mm
29 lipca 2022 22:27

Co tu duzo mowic. Pies obronny bez smyczy i kaganca na plaży odgryza kawałem ucha… Nie ma co się szczypać tylko pozwać właściciela psa.

haha
28 lipca 2022 12:34

Nie wypuszczać z domu, ukarać mandatem, dać w dupę. A co do właściciela i jego psa to nie mam zdania 😉

Polecane
Ogłoszenia