fbpx
-1 C
Olsztyn
poniedziałek, 5 grudnia, 2022
reklama

Tymczasowy budynek dworca PKP od środy dostępny w Olsztynie dla podróżnych

OlsztynTymczasowy budynek dworca PKP od środy dostępny w Olsztynie dla podróżnych

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W środę rano zostanie otwarty dla podróżnych dworzec tymczasowy Olsztyn Główny, z poczekalnią i kasami biletowymi – poinformowały PKP. Obiekt ma funkcjonować do czasu zakończenia budowy nowego dworca, przewidzianego na drugą połowę 2023 roku.

Dworzec tymczasowy jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego budynku, na lewo od niego, patrząc od strony placu Konstytucji 3 Maja. Powstał z 42 modułów kontenerowych i ma dwie kondygnacje.

Parter obiektu przeznaczono do obsługi podróżnych, z holem-poczekalnią o powierzchni 144 m kw., w którym zlokalizowano okienka kasowe. W sąsiedztwie holu zaprojektowano toalety dla podróżnych. Na piętrze ulokowano m.in. pomieszczenia biurowe oraz Straży Ochrony Kolei. Obiekt jest w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

„Otwarcie dworca tymczasowego oznacza zamknięcie dotychczasowego dworca i wyłączenie go z obsługi podróżnych. Na czynne perony podróżni dostaną się schodząc z peronu 1 do przejścia podziemnego” – poinformowały w komunikacie PKP.

Od niedzieli zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity

Budowa nowego dworca Olsztyn Główny to jedna z największych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Ma kosztować prawie 71 mln zł brutto i jest dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Budynek będzie miał ponad 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej i trzy kondygnacje, w tym podziemną, w której znajdzie się przejście na perony i w kierunku dzielnicy Zatorze. Tunel pozwoli połączyć rozdzielone dotychczas torami dwie części miasta.

Bryłę dworca z przeszkloną fasadą zaprojektowano na planie trapezu. Dach budynku w najwyższym miejscu będzie miał 12 m wysokości. Ma mieć kształt przypominający żagiel, co w zamyśle projektantów będzie nawiązywać do turystycznego charakteru Warmii i Mazur jako Krainy Tysiąca Jezior.

Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.

Olsztyn 150 lat z koleją i dobre zmiany

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze