Coraz większy teren Polski doświadcza suszy hydrologicznej, będącej zjawiskiem polegającym na obniżeniu poziomów wody w rzekach poniżej wieloletnich wartości średnich. Mapy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla większości polskich województw.
Województwo lubuskie oraz prawie całe województwa opolskie, śląskie i podkarpackie, a również sporą część warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, i wielkopolskiego, znajdują się pod ostrzeżeniem przed suszą hydrologiczną. Mniej obszerny teren zagrożony suszą znajduje się w województwach zachodniopomorskim, lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i małopolskim. Ostrzeżenia są w mocy czas nieokreślony.
Jak stwierdzili eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ubiegłym tygodniu, sytuacja hydrologiczna kraju jest nadal bardzo niekorzystna. Łagodny przebieg minioniej zimy 2021/2022 miał wpływ na sytuację związaną z zagrożeniem suszą hydrologiczną w dorzeczu Wisły i Odry. Hydrologowie podkreślają, że mimo wystąpienia opadów śniegu nie powstała pokrywa śnieżna, która mogłaby uzupełnić niedobory wody.
Ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną jest wydawane, gdy wartości przepływu w stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne aktualnie lub przewidywane, osiągają wartości poniżej SNQ (przepływ nienaruszalny) przez minimum 10 dni.
źródło: PAP