-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

77-latka z Olsztyna sądziła, że uczestniczy w policyjnej akcji. Straciła 35 tys. zł

Olsztyn77-latka z Olsztyna sądziła, że uczestniczy w policyjnej akcji. Straciła 35 tys....

Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety nasz apel nie trafia do wszystkich. W piątek 77-latka będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji przekazała oszustom swoje oszczędności. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

reklama

W piątek (22.07.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Niestety 77-latka uwierzyła przestępcom i przekazała swoje oszczędności. Z relacji seniorki wynikało, że zadzwoniła do niej kobieta, która zapytała ją o imię i nazwisko, a następnie się rozłączyła. Po chwili do mieszkanki Olsztyna zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji. Twierdził, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy przestępczej, a kobieta chwilę wcześniej rozmawiała z oszustką. Fałszywy policjant przekonywał swoją ofiarę, że jej oszczędności są zagrożone, ponieważ przestępcy obserwują jej mieszkanie. Oszust, aby uwiarygodnić swoją historię poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 997, gdzie w słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który potwierdził jej udział w policyjnej akcji. Po chwili 77-latka zgodnie z przekazanymi instrukcjami spakowała pieniądze w kopertę, a następnie wyrzuciła oszczędności przez okno. W ten sposób seniorka straciła blisko 35 tysięcy złotych.

84-letnia mieszkanka Olsztyna nie dała się nabrać na sztuczki oszusta

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Ponad 270 tys. zł straciła 63-latka z Olsztyna
reklama

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
nosacz
26 lipca 2022 16:35

Ciekawe, skąd miała tyle pienionszków.

Popularne

84-letnia mieszkanka Olsztyna nie dała się nabrać na sztuczki oszusta