-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wpłynęły apelacje ws. odszkodowania i zadośćuczynienia dla byłego prezydenta miasta

OlsztynWpłynęły apelacje ws. odszkodowania i zadośćuczynienia dla byłego prezydenta miasta

Wpłynęły apelacje od wyroku olsztyńskiego sądu okręgowego, który przyznał byłemu prezydentowi Olsztyna Czesławowi Małkowskiemu blisko 2,3 mln zł za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie. Rozpozna je Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

reklama

„Jedna apelacja została złożona przez pełnomocnika reprezentującego Skarb Państwa (reprezentowany przez prezesa SO w Olsztynie), a druga została wniesiona przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie” – poinformowała rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Marta Banaś-Grabek.

Z kolei pełnomocnik b. prezydenta mec. Marek Gawryluk powiedział, że nie będzie składał apelacji w imieniu swojego klienta. „Akceptujemy wyrok sądu I instancji” – wyjaśnił.

reklama

Przed miesiącem SO w Olsztynie zasądził od Skarbu Państwa na rzecz b. prezydenta ponad 294 tys. zł odszkodowania i 2 mln zł zadośćuczynienia. Dotyczyło to wniosku o rekompensatę za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której Małkowski został prawomocnie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki. Były prezydent żądał od Skarbu Państwa prawie 2,8 mln zł.

Małkowskiego zatrzymano 28 lutego 2008 r. i po postawieniu zarzutów aresztowano. W areszcie przebywał do 26 września 2008 roku. Został ostatecznie uniewinniony po 14 latach.

reklama

W pierwszym procesie, który toczył się przed Sądem Rejonowym w Ostródzie, były prezydent został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił. Uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy SO w Olsztynie, a od tego wyroku wniesiono kasacje, które zostały oddalone.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Sprawiedliwość PO olsztyńsku
23 lipca 2022 15:03

Olsztyński sąd to czerwone bagno.Powiązania korupcja i PO PSL owska sprawiedliwość.Sąd doszedł do wniosku że nie dymał podległych urzędniczek szantażem.Tylko go dymali.Oto tzw. państwo PO PSL owskich sądów i takiego też prawa.

Paranoja
24 lipca 2022 11:04

Sąd uzasadniając to odszkodowanie stwierdził że gość w wyniku traumatycznych przejść doznał uszczerbku na zdrowiu skoro tak to powinien chyba przejść na rentę a nie co chwilę ochoczo startować w wyborach samorządowych

Popularne