5 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Marsz równości znów przejdzie przez Olsztyn

OlsztynMarsz równości znów przejdzie przez Olsztyn

Olsztyński Marsz Równości odbędzie się po raz drugi w historii. Zaplanowany jest na 20 sierpnia. Tegoroczne hasło marszu to „Jesteśmy jednością”.

reklama

Pierwsza Parada Równości w Polsce miała miejsce w 2001 roku. Na jej olsztyński odpowiednik czekaliśmy 18 lat, do 2019 roku – teraz odbędzie się po raz drugi. Dwuletnia przerwa wynikła z pandemii Covid-19. Marsz organizuje 5 olsztynianek: Emilia Bartkowska-Młynek, Michalina Chraplewska, Magdalena Rutkowska, Agata Szerszeniewicz i Magdalena Zuba.

Marsz równości to święto społeczności osób LGBT+, na które czeka się cały rok, a w tym przypadku – aż dwa lata. Jesteśmy dumne, że możemy organizować marsz w Olsztynie – dwa lata temu marsz został przez mieszkańców ciepło przyjęty, a liczba osób uczestniczących przekroczyła nasze oczekiwania – mówi Magdalena Rutkowska. Magdalena Zuba dodaje, że osoby LGBT+ z Olsztyna potrzebują tego wydarzenia – dzięki niemu mogą potrzymać swoją osobę partnerską za rękę bez strachu, że ktoś negatywnie zareaguje, do tego marsz przyzwyczaja olsztynian do widocznej obecności osób LGBT+ w przestrzeni publicznej.

reklama

“Chciałyśmy podkreślić, że mimo wielu orientacji seksualnych i tożsamości płciowych, powinniśmy trzymać się razem, by osiągnąć cele takie jak wprowadzenie małżeństw jednopłciowych czy prawne uzgodnienie płci bez pozywania własnych rodziców. Wymieniłam tylko dwa, choć jest ich o wiele więcej i długa droga przed nami. Oczywiście, osoby LGBT+ to nie jedyna grupa dyskryminowana w Polsce, to też na przykład osoby z niepełnosprawnościami, zaburzone psychicznie czy wręcz kobiety” – stwierdza Michalina Chraplewska.

Tegoroczne logo marszu to składające się z flag orientacji seksualnych i tożsamości płciowych w formie puzzli serce. Jeden z puzzli jest na pewno wszystkim znany – to flaga Polski.

reklama

“Chcemy pokazać, że jesteśmy Polkami, tu mieszkamy i tu mamy prawo godnie żyć i kochać. W ostatnich latach obserwujemy więcej wyprowadzek naszych znajomych osób LGBT+, które nie chcą dłużej tu mieszkać. Wyprowadzają się do krajów, w których będą szanowani. Nie chcemy tracić kolejnych znajomych. Polska jest też naszym krajem” – mówi Emilia Bartkowska-Młynek.

Organizatorek nie martwią sprawy formalne – twierdzą, że są dobrze przygotowane.

“Złożyłyśmy do gminy zawiadomienie o organizacji zgromadzenia publicznego, o którym informacja jest już wprowadzona do Biuletynu Informacji Publicznej. Jedyne, co w tej kwestii pozostaje, to oczekiwanie do ostatnich dni i godzin przed rozpoczęciem zgromadzenia na ewentualne wezwania, zakazy, rozprawy, odwołania i zażalenia. Liczę na profesjonalną pracę urzędu i jednostek. Nie widzę powodu, żeby miało być inaczej” – kwituje Agata Szerszeniewicz.

20.08.2022
godz. 12:00
plac Pułaskiego

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Osoba biseksualna
21 lipca 2022 11:49

Pokemony…. Degeneraci…. 30 lat temu geje w Polsce byli i nie afiszowali się tak jak ta banda przebierańców którzy są uciemiężeni jedynie w swojej głowie.polowa z nich ma zaburzenia w głowie?!? Naprawdę tak jak szanuje LGB tak osoby T i cała reszta to dla mnie choroby psychiczne!

Marecki
21 lipca 2022 14:16

I cyk, epidemia małpiej ospy.

Polecane
Ogłoszenia