-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szef MON obserwował na poligonie szkolenie uczniów klas mundurowych

PiszSzef MON obserwował na poligonie szkolenie uczniów klas mundurowych

Przyświeca nam jeden podstawowy cel – to bezpieczeństwo naszej ojczyzny; a bezpieczeństwo Polski jest zagwarantowane wtedy, gdy Wojsko Polskie jest silne, liczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt i gdy ma wysokie umiejętności – powiedział we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

reklama

Błaszczak obserwował we wtorek na poligonie Orzysz (Bemowo Piskie, woj. warmińsko-mazurskie) szkolenie uczniów klas mundurowych uczestniczących w VII Centralnym Zlocie Klas Mundurowych.

„Jeden podstawowy cel nam przyświeca – to bezpieczeństwo naszej ojczyzny. A bezpieczeństwo Polski jest zagwarantowane wtedy, kiedy Wojsko Polskie jest silne. Wojsko Polskie jest silne, gdy jest liczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt i wtedy, gdy ma wysokie umiejętności, gdy żołnierze doskonalą się, ćwicząc z żołnierzami Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak jak tu właśnie, w Bemowie Piskim” – powiedział wicepremier.

reklama

Błaszczak pogratulował wszystkim wyróżnionym przez niego uczestnikom Zlotu, podkreślając jednocześnie, że wszyscy jego uczestnicy „prezentują godną postawę, są zdecydowani, by służyć w wojsku”. „Dziękuję wam za wasz wybór, za to, że zdecydowaliście się, by pójść do klas mundurowych. Gdy pytałem was o waszą przyszłość, mówiliście, że wybieracie Wojsko Polskie. To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – zaznaczył wicepremier.

„Die Welt”: Polska uzbraja się w szybkim tempie i odnosi sukces

Błaszczak podkreślił, że absolwenci klas mundurowych mają dodatkowe punkty przy rekrutacji na uczelnie wojskowe, zachęcał także uczestników zlotu, by po ukończeniu szkoły średniej zostali studentami akademii wojskowych, a później – oficerami Wojska Polskiego.

reklama

Zauważył jednocześnie, że ustawa o obronie ojczyzny (weszła w życie 23 kwietnia tego roku – PAP) daje dużo szerszą gamę możliwości: można zostać żołnierzem zawodowym czy dołączyć do terytorialnej służby wojskowej. „Jeśli nawet i ta forma służby wojskowej wam nie będzie odpowiadać z różnych powodów, to niewątpliwie ojczyzna będzie miała z was pożytek, bo wiecie, jak posługiwać się bronią, jak zachowywać się w sytuacji kryzysowej” – zaznaczył.

Błaszczak podkreślał podczas wystąpienia, że na uczelniach wojskowych stworzonych zostało więcej miejsc; zaznaczył również, że przygotowywana jest filia Akademii Wojsk Lądowych. Podkreślił, że Ustawa o Obronie Ojczyzny daje możliwość pobierania stypendium studentom uczelni cywilnych określonych specjalności, którzy po studiach podejmą pracę w wojsku.

Premier odebrał w Morągu pierwsze czołgi K2

Po zakończeniu zbiórki kadetów na placu apelowym, grupa uczniów udała się na szkolenie strzeleckie (strzelnica Wyręby) oraz pokaz uzbrojenia żołnierzy międzynarodowej grupy bojowej efP (stacjonującej w Polsce w ramach Wysuniętej Wzmocnionej Obecności NATO).

VII Centralny Zlot Klas Mundurowych potrwa od 18 do 24 lipca; bierze w nim udział 500 kadetów z całej Polski. Uczniowie klas mundurowych będą szkolić się w specjalnie przygotowanych pięciu blokach tematycznych: przeprawa wodna, walka wręcz w działaniach bojowych, pętla taktyczna, tzw. elementy kursu Spartan, elementy SERE, działania rozpoznawcze. Na zakończenie zaplanowano „Bitwę Mazurską” – dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej.

W Zlocie bierze udział 19 dwudziestoosobowych reprezentacji szkolnych wyłonionych podczas eliminacji, które odbyły się w formule zawodów sportowo-obronnych oraz tegoroczni medaliści „Ekstraklasy Wojskowej” – międzyszkolnego turnieju wiedzy o Wojsku Polskim. Do uczestników dołączyli zaproszeni kadeci z Litwy, Łotwy i Estonii. 

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 trafią do jednostek w Morągu, Braniewie i Ostródzie