28 C
Olsztyn
piątek, 12 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Karta kredytowa czy debetowa za granicą — którą wybrać?

Materiał zewnętrznyKarta kredytowa czy debetowa za granicą — którą wybrać?

Wakacje w tropikach, intensywny city break, wyjazd służbowy — bez względu na to, dokąd i w jakim celu się wybierasz, wyjeżdżając za granicę, warto wybrać najkorzystniejszy dla siebie sposób płatności.

reklama

Wakacje w tropikach, intensywny city break, wyjazd służbowy — bez względu na to, dokąd i w jakim celu się wybierasz, wyjeżdżając za granicę, warto wybrać najkorzystniejszy dla siebie sposób płatności.

Czym płacić za granicą?
Podczas pobytu za granicą możesz płacić gotówką, przypisaną do rachunku kartą debetową lub kartą kredytową. Jakie wady i zalety ma każda z opcji?

Płatność gotówką za granicą

Posiadanie przy sobie dużej ilości gotówki nie jest z pewnością rozsądnym rozwiązaniem. Przede wszystkim z uwagi na ewentualne ryzyko kradzieży. Jeśli na co dzień płacisz bezgotówkowo, zabierz ze sobą ograniczoną ilość gotówki, która pozwoli Ci regulować drobne opłaty: zapłacić za parking, dać napiwek, kupić przekąski i napoje podczas spaceru po mieście. Wszystkie inne wydatki z powodzeniem uregulujesz kartą: debetową lub kredytową.

Rada: we wszystkich europejskich krajach płatności bezgotówkowe są powszechne i akceptowane. Jeśli jednak Twoim celem podróży jest egzotyczny kraj leżący np. w Azji czy Afryce, przed wyjazdem koniecznie upewnij się, jak wygląda tam kwestia płatności kartą. Nie wszędzie będą one bowiem możliwe do zrealizowania.

Karta debetowa za granicą

Karta debetowa to karta wydana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i z nim zsynchronizowana. Korzystając z karty debetowej, wydajesz więc własne, zgromadzone na koncie osobistym pieniądze. Przy pomocy karty debetowej wygodnie i szybko wypłacisz pieniądze z bankomatu oraz zapłacisz za produkty i usługi w stacjonarnych i internetowych punktach handlowych. Choć wszystkie te operacje z powodzeniem wykonasz także za granicą, mogą być one zdecydowanie bardziej kosztowne niż w Polsce. Wszystko za sprawą przewalutowania (często podwójnego) i ewentualnych opłat za wypłaty środków z bankomatu. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli znacząco ograniczyć koszty zagranicznych transakcji, może być sięgnięcie po wielowalutową kartę debetową. Podpięta do rachunków w innych niż polskie walutach umożliwia realizację transakcji bez kosztów przewalutowania.

Karta kredytowa za granicą

Karta kredytowa to szczególny rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych wypłacanych jednorazowo na konto kredytobiorcy przybiera formę odnawialnego limitu środków na karcie. Jego wysokość zależy od zdolności kredytowej, którą przed przyznaniem karty bank drobiazgowo wylicza. Każda zrealizowana kartą transakcja go pomniejsza, każda spłata odnawia. Przy pomocy karty kredytowej z powodzeniem zapłacisz w internetowym i stacjonarnym sklepie, restauracji, na lotnisku czy w wypożyczalni samochodów. Kredyt na karce świetnie sprawdzi się, jeśli planujesz większe zakupy, za które nie chcesz lub nie możesz zapłacić z bieżących środków. Jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek, a kredyt będzie zdecydowane tańszy niż inne kredyty dostępne na rynku. Możesz także rozłożyć całą kwotę na wygodne do spłaty raty. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku karty debetowej, korzystanie z karty kredytowej za granicą wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów przewalutowania.

Ważne: jeśli podczas wyjazdu za granicę planujesz wypożyczenie samochodu, będziesz potrzebował karty kredytowej. Zdecydowana większość zagranicznych wypożyczalni nie akceptuje bowiem kart debetowych. Planując wyjazd, koniecznie o tym pamiętaj.

Karta kredytowa czy debetowa — która z nich okaże się lepszym wyborem za granicą?Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od indywidualnych czynników. Wybór tej jedynej z pewnością warto poprzedzić nie tylko weryfikacją kosztów poszczególnych operacji, ale także analizą własnych potrzeb, oczekiwań podróżującego oraz… sposobów spędzania wolnego czasu.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/1099,karty-kredytowe,gotowka–karta-do-rachunku–czy-karta-kredytowa—czym-placic-za-granica,1,1
reklama

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×