23 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Sprawca napadu na kantor został skazany w trzy dni na 25 lat więzienia

OlsztynSprawca napadu na kantor został skazany w trzy dni na 25 lat...

Sąd wydał wyrok w sprawie napadu na kantor, w którym ciężko ranne zostały dwie osoby. Jakub D. usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności.

reklama

Napad na kantor przy ul. Głowackiego

Do tragicznych wydarzeń doszło 22 stycznia 2021 roku w kantorze przy ulicy Głowackiego w Olsztynie. Jakub D. telefonicznie umówił się na dokonanie transakcji: miał sprzedać bitcoiny o wartości 500 tysięcy złotych, a następnie za tę kwotę nabyć złote monety. Podczas pozorowanej transakcji napastnik wyciągnął broń palną. Strzelił do obsługującej go kobiety oraz przez drzwi łazienkowe – trafił w mężczyznę. Drugi zdołał uciec i wezwać pomoc. Jakub D. ponownie strzelił do rannego pracownika kantoru, zabrał złoto i uciekł, nie udzielając pomocy poszkodowanym.

Ranni doznali poważnych obrażeń, przeżyli jedynie dzięki szybkiej pomocy medycznej.

reklama

Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach policji sprawca został zatrzymany już następnego dnia.

Sprawcy groziło dożywocie

Jakub D. został oskarżony o rozbój z użyciem pistoletu, kradzież 60 złotych monet o wartości 440 tysięcy złotych oraz usiłowanie zabójstwa trojga pracowników kantoru.

– Jak wynika z zebranego w toku śledztwa materiału dowodowego, Jakub D. z uwagi na nietrafione inwestycje finansowe postanowił dokonać napadu na kantor w Olsztynie w celu kradzieży złotych monet. W związku z tym udało mu się wcześniej nielegalnie nabyć pistolet typu Makarow oraz amunicję do niego – informował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

reklama

Podczas przesłuchania w prokuraturze Jakub D. przyznał się do rozboju i posiadania bez zezwolenia broni palnej, jednak zaprzeczył, aby chciał kogokolwiek zabić.

Groziło mu dożywotnie więzienie.

Sąd wydał wyrok w trzy dni

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że zarzut usiłowania zabójstwa dotyczy dwóch osób, które zostały przez oskarżonego postrzelone i doznały zagrażających życiu obrażeń.

– Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego oskarżony został uznany przez sąd za winnego dwóch przestępstw. Za pierwsze z nich, polegające na usiłowaniu dokonania, przy użyciu broni palnej, jednym czynem zabójstwa dwóch osób w związku z rozbojem i spowodowanie u nich poważnych obrażeń ciała, został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności. Za drugie przestępstwo, polegające na posiadaniu bez pozwolenia broni palnej, został skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Karę łączną orzeczono wobec oskarżonego w wymiarze 25 lat pozbawienia wolności – powiedziała rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Marta Banaś-Grabek.

Warto dodać, że proces trwał od 12 do 14 lipca.

Jakub D. ma również obowiązek zadośćuczynić za doznaną krzywdę obojgu poszkodowanym.

Wyrok nie jest prawomocny.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia