reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sterowiec Wolność w Olsztynie

OlsztynSterowiec Wolność w Olsztynie

Choć przed laty służyła do garażowania zupełnie innych środków transportu, tym razem stała się domem dla wyjątkowego obiektu. W Zajezdni Trolejbusowej nieopodal Muzeum Nowoczesności zakotwiczył sterowiec Wolność.

reklama

To niezwykła, majestatyczna, choć jednocześnie zwiewna instalacja artystki wizualnej Katarzyny Łyszkowskiej. Niesie opowieść o potrzebie wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym.

– Sterowiec staje się pomnikiem wartości ulotnych i wiecznotrwałych zarazem – mówi Agnieszka Prusik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. – Podwieszone u jego wielorybiego brzucha serce pulsuje tęsknotą za światem, w którym każdy ma prawo do samostanowienia, do miłości, do wyrażania siebie, do niezgody.

reklama

Inspiracją do powstania projektu była historia pierwszego polskiego sterowca Lech. Ten został został sprowadzony do Gdańska w 1921 roku, a rok później przetransportowano go do Torunia, gdzie stacjonował.

– Realizacja przywołuje ideę wolności i sprawczości, tak potrzebną w tym trudnym post-pandemicznym czasie – mówi autorka instalacji, Katarzyna Łyszkowska. – Jest to próba zbudowania międzypokoleniowej platformy porozumienia, dążącej do otwartego dialogu, m.in. poprzez otwarty nabór rysunków, dotyczących idei wolności bez względu na wiek, umiejętności rysunkowe, pochodzenie czy przekonania. Kolekcja składa się z ponad 221 rysunków otrzymanych od 131 uczestników z Polski, Białorusi, Hiszpanii, Turcji i RPA.

reklama

Instalacja będzie prezentowana w Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Knosały między 16 a 24 lipca.

Dodatkowo 23 lipca (sobota) o 14:00 w zajezdni odbędą się „Warsztaty z Wolności”. Mali i duzi będą mogli spróbować swoich sił we własnoręcznym tworzeniu sterowców. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Można też stać się częścią Kolekcji Wolność wysyłając swoje prace na otwarty nabór rysunków, grafik i teksów dotyczących idei wolności.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×