-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rusza budowa ośrodka radiochirurgii przy szpitalu uniwersyteckim

OlsztynRusza budowa ośrodka radiochirurgii przy szpitalu uniwersyteckim

Rozpoczyna się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie – poinformował w środę Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Placówka ma być gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów wiosną 2023 r.

reklama

W budynku, który powstanie na terenie szpitala uniwersyteckiego przy al. Warszawskiej, wykonawca zamontuje i uruchomi nowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii – pierwsze takie urządzenie w Polsce.

„Wczoraj plac budowy został przekazany firmie i dzisiaj rusza budowa. Zgodnie z umową koszt tej inwestycji to 19,6 mln zł” – powiedział rzecznik uczelni Łukasz Staniszewski.

reklama

Najważniejszym wyposażeniem ośrodka będzie mikroakcelerator liniowy ZAP X, umożliwiający prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Ważące 27 ton urządzenie zostało przed kilu dniami wysłane drogą morską z USA. Przez port w Hamburgu ma dotrzeć do Olsztyna – jak przekazał Staniszewski – w połowie sierpnia.

Olsztyn mówi "TAK" dla in vitro

ZAP X Gyroscopic Radiosurgery to system, który ma zapewnić unikatową precyzję i dzięki temu zmniejszyć ryzyko powikłań w radiochirurgii. Wąski strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez nowotwór. Urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie.

reklama

Według specjalistów taki sprzęt jest szczególnie przydatny do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona.

Mikroakcelerator docelowo zostanie umieszczony w budynku o powierzchni ponad 230 mkw., połączonym z istniejącym już budynkiem, w którym jest oddział rehabilitacji neurologicznej. Oddział ten zostanie przeniesiony do nowego skrzydła szpitalnego.

Umowę na zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały z firmą Synektik SA. Inwestycja ma zakończyć się w kwietniu przyszłego roku.

„Alpiniści dla WOŚP” w odwiedzinach u pacjentów Szpitala Dziecięcego

źródło: PAP, fot. UWM

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Wiadomość od NFZ dla pacjentów. Więcej pieniędzy za pobyt w szpitalu