21 C
Olsztyn
wtorek, 16 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Izabela Leszczyna w Olsztynie: grozi nam książkowy przykład stagflacji

OlsztynIzabela Leszczyna w Olsztynie: grozi nam książkowy przykład stagflacji

Posłanka KO Izabela Leszczyna uważa, że wtorkowy raport NBP dotyczący prognozowanego poziomu inflacji i wzrostu gospodarczego pozwala spodziewać się w przyszłym roku „książkowego przykładu stagflacji”. „To jest scenariusz bardzo groźny” – powiedziała Leszczyna.

reklama

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie posłanka Leszczyna odniosła się do wtorkowego raportu NBP o inflacji. W jej ocenie wynika z niego jasno, że w kraju rysuje się „bardzo groźny scenariusz” dotyczący inflacji i spadku PKB.

reklama

„Biorąc pod uwagę, że wszystkie analizy NBP jakby zaniżały inflację prognozowaną, to możemy się spodziewać w przyszłym roku inflacji powyżej 20 proc. PKB ma spaść do pół procenta. Jeśli i ta dana (dotycząca PKB ) jest lekko podkręcona, do czego nas bank centralny przyzwyczaił, to mamy książkowy przykład stagflacji: wysokie ceny, wysoka inflacja i spadek wzrostu gospodarczego, czy wręcz recesja. To jest scenariusz bardzo groźny i bank centralny powinien komunikować to w sposób wiarygodny i uczciwy” – powiedziała Leszczyna.

Do 8 lat więzienia grozi 22-latkowi z Olsztyna, który płacił w sklepie nietypowym banknotem

Jej zdaniem wtorkowy raport NBP jasko wskazuje, że prezes NBP Adam Glapiński nie jest wiarygodny. „W ostatnim tygodniu mówił, że inflacja w przyszłym roku sięgnie maksymalnie 12 procent, a PKB wyniesie 2 lub 1,5 proc. Dzisiejszy raport ekspertów BNP pokazuje, że prezes Glapiński ma jakiś swój wirtualny świat” – oceniła Leszczyna.

reklama

Posłanka KO skrytykowała nie tylko działania prezesa BNP, ale także premiera Mateusza Morawieckiego, który – jak mówiła – „czeka na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, tak, jak u Becketta czekało się na Godota”. Zdaniem Leszczyny Polska nie otrzyma tych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być rozdysponowane w ramach KPO m.in. z tego powodu, że zawieszeni sędziowie nie zostali przywróceni do pracy.

Jarosław Kaczyński będzie kandydował do Senatu z okręgu warmińsko-mazurskiego

Biorący udział w konferencji poseł KO Janusz Cichoń powiedział, że „inflację do Polski zaprosił PiS”. „Na to się nałożyły niekorzystne czynniki zewnętrzne, ograniczenia związane z wojną w Ukrainie, ale sami rządzący i NBP wyraźnie sobie z problemem nie radzą, przez długi czas nic nie robili, a dziś mają brak elementarnej kompetencji” – ocenił Cichoń.

Zarówno Cichoń, jak i Leszczyna przypomnieli, że klub KO złożył w Sejmie projekt dotyczący wyemitowania obligacji antydrożyźnianych, które można by kupić za maksymalnie 50 tys. zł. Ich oprocentowanie ma przekraczać o 1 proc. poziom inflacji. Posłowie podkreślili, że „nic się z tym projektem nie dzieje”. W ich ocenie tego typu oferta pozwoliłaby „drobnym ciułaczom, a nie milionerom jak premier Morawiecki” na ocalenie oszczędności i ściągnęłaby z rynku pieniądze.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×