26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Olsztyn małą Azją? W naszym mieście żyje najwięcej obcokrajowców zaraz po Warszawie

OlsztynOlsztyn małą Azją? W naszym mieście żyje najwięcej obcokrajowców zaraz po Warszawie

Preply w oparciu o listę najczęściej używanych i najszybciej rozwijających się języków na świecie, przeprowadziło badanie na temat miast, które stały się domem dla największych społeczności imigrantów, stwarzając w ten sposób najlepsze środowisko do nauki i praktyki języka obcego.

reklama
  • Olsztyn posiada najliczniejszą w kraju populację ojczyście mówiącą w języku bengalskim
  • Stolica województwa warmińsko-mazurskiego posiada drugą w Polsce, zaraz po Warszawie największą liczbę mieszkańców z Chin, co czyni miasto świetnym miejscem do ćwiczenia języka chińskiego
  • W Olsztynie najbardziej popularne obiekty kulturowe (restauracje, sklepy spożywcze itd),  to obiekty nawiązujące do kultury portugalskiej (drugie w kraju)
  • Szkoły językowe posiadają w mieście dobre opinie (4.79/5) i są  1 % wyższe niż średnia w kraju
  • Kraków uznany za najbardziej zróżnicowanym kulturowo i najlepszym do nauki języków obcych miastem w Polsce 

Opanowanie języka obcego wymaga często ciężkiej pracy. Aby płynnie porozumiewać się w obcym języku, najlepiej uczyć się go systematycznie. Często zapominają o tym osoby, które pobierają  naukę.

Uważa się, że przeciętny człowiek, nie używając regularnie języka obcego, może zapomnieć go bardzo szybko.

reklama

W oparciu o listę najczęściej używanych i najszybciej rozwijających się języków na świecie, aplikacja do nauki języków obcych  Preply przeprowadziła badanie na temat różnorodności kulturowych w Polsce. Pokazuje ono, które miasta stały się domem dla największych społeczności imigrantów, stwarzając w ten sposób najlepsze środowisko do nauki i praktyki języka obcego.

Przeanalizowano dane dotyczące największych miast w naszym kraju. W badaniu uwzględniono liczbę cudzoziemców, obiekty związane z daną narodowością (restauracje, domy kultury i sklepy specjalistyczne), liczbę dostępnych szkół językowych oraz ich średnią ocenę. 

Najwyższy ranking w ogólnej klasyfikacji

Powiązane ze stolicą województwo mazowieckie niezaprzeczalnie pozostaje jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów w naszym kraju ze względu na ilość obecnej tam zagranicznej społeczności. Jednakże, biorąc pod uwagę najczęściej używane języki  i najszybciej rosnące populacje władające tymi językami, Warszawa została zdetronizowana przez województwo małopolskie z Krakowem na czele . 

reklama

To właśnie Kraków wygrywa ranking jako miasto najbardziej zróżnicowane kulturowo w Polsce. Spośród wszystkich przeanalizowanych miejsc, stolica Małopolski posiada najwyższą liczbę obiektów związanych z daną narodowością oraz największą w kraju populację (na jednego mieszkańca) Francuzów, Hiszpanów, Holendrów oraz osób posługujących się językiem angielskim jako językiem ojczystym (Brytyjczyków, Amerykanów).

Kolejne miasta najchętniej zamieszkiwane przez cudzoziemców to wspomniana już Warszawa oraz Katowice. Zajmują one odpowiednio drugie i trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Według naszego badania, pozostała dziesiątka największych zagranicznych  grup kulturowych znajduje się we Wrocławiu, Rzeszowie, Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Kielcach.

Miasta, w których najczęściej używa się języków obcych

Dlaczego Kraków wygrywa z Warszawą? Stolica małopolski to najlepsze miejsce w Polsce do  komunikowania się w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim i holenderskim, ze względu na najliczniejsze społeczności (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) władające tam wymienionymi językami. Jednak nie tylko tym grupom narodowościowym Kraków zawdzięcza swój świetny wynik. Miasto jest także chętnie zamieszkiwane przez Włochów, Portugalczyków oraz Hindusów, co czyni go drugim miejscem w kraju do praktykowania języka włoskiego, portugalskiego czy hindi.

Kraków, swoje wysokie miejsce w rankingu, zawdzięcza również liczbie występujących tam obiektów związanych z daną narodowością. Mamy tu na myśli restauracje, domy kultury i sklepy specjalistyczne. Stolica małopolski posiada najwięcej tego typu miejsc posiadających cechy kultur: arabskiej, chińskiej, holenderskiej, francuskiej, włoskiej, angielskiej i ukraińskiej. 

Język arabskiJęzyk chińskiJęzyk holenderskiJęzyk niemieckiJęzyk francuski
1. Warszawa1. Warszawa1. Kraków1. Katowice1. Kraków
2. Łódź2. Bydgoszcz2. Bydgoszcz1. Wrocław2. Warsaw
3. Kraków3. Kraków3. Szczecin1. Opole3. Wrocław
Język włoskiJęzyk japońskiJęzyk portugalskiJęzyk hindiJęzyk bengali
1. Rzeszów1. Warszawa1. Katowice1. Warszawa1. Olsztyn
2. Kraków2. Wrocław2. Kraków2. Kraków2. Białystok
3. Wrocław3. Katowice2. Wrocław3, Wrocław3. Łódź
Język hiszpańskiJęzyk angielskiJęzyk ukraińśki
1. Kraków1. Kraków1. Poznań
2. Gdańsk2. Warsaw2. Rzeszów
3. Wrocław3. Gdańsk3. Wrocław

Przyjrzyjmy się trzem pierwszym pozycjom z badania, wskazującego na występowanie w polskich miastach społeczności obcojęzycznych. Warszawa, druga w rankingu ogólnym, okazuje się być najlepsza do nauki i praktykowania  języków nieco mniej popularnych, takich jak  arabski, chiński, japoński i hindi. 

Ciekawym odkryciem naszej analizy stały się miasta:  Rzeszów oraz Olsztyn. Stolica Podkarpacia okazała się doskonałym miejscem do praktykowania  języka włoskiego, zajmując pod tym względem pierwsze miejsce w Polsce. Powodem tego jest największa ilość Włochów przypadająca na mieszkańca w tym regionie. Olsztyn z kolei, zaskakuje największym procentem osób, dla których rdzennym językiem jest  bengali, co potwierdza, że  jest to najlepsze miejsce w kraju do doskonalenia znajomości  tego języka.

 Zanurzenie się w wielokulturowym środowisku jest rewelacyjnym sposobem na doskonalenie znajomości  języków obcych. Dodatkową zaletą jest również możliwość stania się częścią tej nowej dla nas społeczności. Badanie udowodniło, że nie tylko Warszawa należy do najbardziej zróżnicowanych narodowo miejsc w Polsce. Niezależnie od tego czy szukamy kultur, które są bardziej popularne, czy też odkrywamy nowe, wierzymy, że wyniki  tej analizy mogą pomóc wszystkim tym, którzy chcieliby zyskać, ulepszyć bądź nie stracić swoich ciężko zdobytych umiejętności językowych.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
olsztyniak
12 lipca 2022 12:35

tzn. gdzie są te restauracje portugalskie bo nie znam ani jednej.

NOL
12 lipca 2022 11:42

No nie wiem czy to powód do dumy

Polecane